Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намерено е обяснение за феномена на белите петна в полярното сияние

12 януари 2025 г. в 18:43
Последно: 12 януари 2025 г. в 18:43

Изследователи от университета в Калгари обясниха за първи път белезникаво-сивото петно, което понякога се появява в небето заедно със северното сияние. Статия, описваща механизмите зад този феномен, е публикувана в списанието Nature Communications.

Твърди се, че причината за сиво-белите проблясъци на зеления или червения фон на полярното сияние е „несъмнено източник на топлина“, а това според учените показва, че полярните светлини са по-сложни, отколкото се смяташе досега.

Бели и сиви петна в полярните сияния са наблюдавани и преди.

Освен това те, подобно на непрекъснатото структурирано лъчение, което придружава полярното сияние, са описани в научни статии.

Но обяснението стана възможно едва сега, благодарение на значителното развитие на фотографската технология.

„Всички са забелязали напредъка в цифровата фотография. Сега вашият мобилен телефон може да прави снимки на полярното сияние“, казва физикът Ема Спансуик, доцент по физика и астрономия във Факултета по природни науки в Калгари.

Научните инструменти също се възползваха от този напредък, което доведе до великолепния набор от данни TREx-RGB (Transition Region Explorer – Red, Green, Blue), получен от мрежа от седем канадски обсерватории.

Това са използвали учените, вдъхновени от сравнително скорошното откритие на лилави ленти, известни като STEVE (усилване на скоростта на силна топлинна емисия).

STEVE е огромна лента от горещ газ с температура 3000 °C, движеща се на запад със скорост 6 kм/с на височина 300 км. Откривателят на феномена вярва, че това е протонна дъга и когато разбира, че протонните сияния обикновено не се виждат, той го наименува въз основа на анимационния филм „Над гората“. Беше разпространено в медиите и НАСА излезе с декодиране за него.

„Има прилики между това, което виждаме сега и STEVE“, признава Спансуик.

„STEVE се появява като структура с лилави или сиви тонове.“

Според експерта, спектърът на двете явления е сходен, но петната, описани от учените, винаги са вградени в полярните светлини, докато струите са отделени от тях.

Нито STEVE, нито петната в полярното сияние могат да се считат за класически полярни сияния – те са по-скоро причинени от хемилуминесценция в резултат на реакцията на нагорещени газове в йоносферата, гласи заключението в статията.

Категории на статията:
Явления