Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Намериха слабите места на ХИВ

2 юни 2013 г. в 00:02
Последно: 3 юни 2013 г. в 00:09

Изследователи от Медицинската школа на Питсбъргския университет (САЩ) успяха да разгледат подробно капсида на ХИВ – белтъчната обвивка, която съдържа в себе си генетичния материал на вируса. Разбира се, отдавна е известно как изглежда ХИВ, но само в общи линии. Този път учените си поставили за цел колкото се може по-точно да изяснят разположението на 1300-те белтъка, от които е съставена вирусната обвивка.

С помощта на криоелектронни микроскопи, рентгеноструктурен анализ и свръхбързи компютри учените построили триизмерна карта на ХИВ с резолюция 8 ангстрьома.

Вирусният капсид решава двойна задача – от една страна, той защитава генетичния материал на вируса, а от друга – когато вирусът попадне в клетката, капсидът трябва да пусне генетичния материал на воля, за да започне вирусът да се възпроизвежда. Тоест в живота на вируса има момент, когато в неговата обвивка, грубо казано, се отваря дупка и през нея вирусът може да се атакува.

Подробен обемен портрет на капсида може да отговори на въпроса къде и кога може да се осъществи такава атака.

В статия, публикувана в сп. Nature, учените описват капсида на ХИВ като сложна решетка, състояща се от множество белтъчни шестоъгълни клетки. Те са общо двеста във вирусната обвивка. Освен това има общо дванайсет петоъгълни клетки. Капсидът на ХИВ сякаш е съставен от няколко плоскости и петоъгълните клетки се появяват там, където има ъгли, където едната плоскост преминава в друга.

Схема на капсида на ХИВ с шестоъгълните и петоъгълните клетки.
© UPMC

Именно тук, според авторите, се намира слабото място на вируса. С помощта на мутантни форми на вируса вече са открити особено важни връзки между белтъчните молекули. Тези връзки имат хидрофобна природа и ако ги няма, капсидът губи стабилност, а вирусът не може да проникне в клетката.

По-скоро тези слаби места са необходими на вируса, за да може (както беше казано по-горе) в необходимия момент да пусне генетичния материал в клетката. Но те може да се използват и за борба с ХИВ.

Досега архитектурните особености на вируса почти не са използвани при разработката на лекарства срещу него. Така че възможно е тези резултати да мотивират изследователите към създаването на ново поколение анти-ХИВ препарати. Известно е, че причинителят на СПИН се изменя с огромна скорост, благодарение на което се изплъзва от ударите на имунната система. Но той не може да позволи тези изменения да засегнат и белтъците, лежащи в критичните точки на капсида. А това дава основание да се смята, че той няма да може да се изплъзне от препаратите, които ще атакуват тези белтъци.

Източник: Питсбъргски университет

Категории на статията:
Наука