Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НАСА кани всички да се включат в търсене на екзопланети

21 август 2024 г. в 13:59
Последно: 21 август 2024 г. в 14:14

Първите планети извън Слънчевата система са открити едва в края на XX век, но след това нещата изведнъж започват да се случват много бързо. За да опише по-успешно всички нови екзопланети и да направи нови открития, НАСА подготвя нова космическа мисия – телескопът „Нанси Грейс Роман“.

А за да се справи с огромните данни, космическата агенция смята да ги направи достъпни за всички, които проявяват интерес към тази материя.

Идеята за други светове, които също могат да бъдат населени, вълнува човечеството от векове.

Първото надеждно доказателство за съществуването на планети, които не обикалят около слънцето обаче, се появи едва в края на 80-те и началото на 90-те години. Скоро след това започва истински „лов“ за все повече и повече екзопланети, в който и до днес участват много астрономи от различни страни.

Те използват различни методи – транзит (въз основа на преминаването на планета през диска на звезда, това всъщност е затъмнение), Доплер, базиран на гравитационно микролещи и др.

В резултат на това сега знаем за повече от 5 хил. планети около други звезди и техният брой непрекъснато расте. Този вид открития изискват анализ на голям набор от данни, което пък изисква много усилия.

И преди от НАСА са привличали ентусиасти, които нямат статут на учени, но имат свободно време и мотивация.

Идеята е пример за набиращата популярност тенденция на “citizen science” (гражданска наука).

Подобни учени-непрофесионалисти преди помогнаха за анализирането на данни от TESS и вече несъществуващите космически обсерватории Kepler, създадени специално за търсене на екзопланети.

Резултатът от тяхната работа беше откриването на няколко нови планети. Както и оценка на оптималната продължителност на тяхното наблюдение. Сега тя се използва от професионалисти астрономи. Скоро възможностите за желаещите да помогнат на астрономите с открития ще станат много по-широки.

„Всеки, независимо къде живее, стига да има смартфон или лаптоп, може да стане ценен участник в много проекти на тази гражданска научна инициатива и да ни помогне да научим нещо ново за Вселената“, казва Роб Зелем, астрофизик от НАСА, който ръководи програмата Exoplanet Watch.

Вълнуваща перспектива е и изстрелването на космическия телескоп „Нанси Грейс Роман“, широколентова инфрачервена обсерватория. Според плановете един от най-амбициозните проекти на НАСА трябва да започне през май 2027 г.

Телескопът ще бъде оборудван с инструменти за откриване на екзопланети чрез директно наблюдение, транзитен метод и използване на гравитационни микролещи.

Любителите на астрономията ще могат да използват данните от космическите телескопи веднага след предварителната им обработка – едновременно със самите учени.

Обхватът на предстоящата работа е голям: очаква се телескопът да изпраща терабайти информация на Земята всеки ден, което е 17 пъти повече от обсерваторията „Джеймс Уеб“.

„Нанси Грейс Роман“ ще работи в ултравиолетовия, оптичния и инфрачервения диапазон и ще търси и екзопланети.

Категории на статията:
Вселена