НАСА може да се довери на Мъск и Безос да доставят марсианска почва на Земята
Администраторът на НАСА Бил Нелсън обяви, че агенцията обмисля две възможности за изпълнение на проекта Mars Sample Return (MSR) за доставяне на проби от марсианска почва на Земята.
Първият включва използването на системата „небесен кран“, която вече беше успешно използвана за приземяване на марсоходите Curiosity и Perseverance.
Вторият е да се изстреля по-голяма сонда за кацане с помощта на тежки ракети-носители. Подробности за тях не се разкриват, но се споменава, че това може да са устройства на космическите компании на най-богатите хора на Земята – Илън Мъск и Джеф Безос.
Първоначално проектът MSR предвиждаше изпращането на две сонди до Червената планета: SRL (Sample Retrival Lander) за пренасяне на тръби с почвени проби от марсохода Perseverance, и ракетата MAV (Mars Ascender Vehicle) за доставяне на контейнери с проби в орбита около Марс. Проектът също така предвиждаше извеждането на европейския апарат ERO (Earth Return Orbiter) в орбитата на Марс, който трябваше да достави пробите на Земята.
Миналата година обаче НАСА преразгледа тези планове, тъй като при сегашното ниво на развитие проектът може да струва между 8 и 11 милиарда долара вместо планираните 5 милиарда долара.
А пробите не могат да бъдат доставени на Земята преди 2040 г.
През юли 2024 г. НАСА избра седем компании, които да обмислят алтернативни решения, които биха намалили цената на проекта.
Lockheed Martin, Quantum Space, Boeing, Aerojet Rocketdyne, Blue Origin, Northrop Grumman, Whittinghill Aerospace и SpaceX трябваше да представят резултата след три месеца, за което имаха право на сума от не повече от $1,5.
Бяха поискани варианти за изпълнение на проекта от изследователските центрове на НАСА, включително Jet Propulsion Laboratory (JPL), която отговаря за сондата SRL. Постъпили са общо 11 предложения.
През октомври 2024 г. Rocket Lab се присъедини към седемте компании, споменати по-горе, като получи 625 000 долара за проучване на изцяло нова опция, без да използва европейския апарат ERO.
Rocket Lab предложи да изпрати сонда на повърхността на Марс, за да събере проби и да ги изведе в орбита, както и втора сонда, която да върне пробите на Земята. Космическият кораб ще бъде с по-малък размер и също ще бъде придружен от трета сонда, Mars Telecommunication Orbiter (MTO), която ще осигурява комуникация между космическия кораб и Земята.
Друга интересна разлика е, че MAV вече няма да бъде сложна ракета, а ще прилича по дизайн на горната степен на оригиналната SRL сонда.
Въпреки че мнозина очакваха окончателно решение за проекта да бъде взето след встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и вероятното назначаване на търговския космически съюзник на Илън Мъск – Джаред Айзъкман, за администратор на НАСА, това не се случи.
Действащият в момента администратор на НАСА – Бил Нелсън обяви, че са избрани два проекта за MSR, които ще се конкурират помежду си.
Първият вариант, предложен от Jet Propulsion Laboratory, според Нелсън е за предпочитане.
Той предвижда използването на по-малък спускаем апарат SRL с тегло 1174 кг, вместо 3165 кг, кацащ с помощта на „небесен кран“ и оборудван с радиоизотопни термоелектрически генератори (RTG) вместо слънчеви панели. Това ще намали размера на устройството и най-важното ще го предпази от прашни бури, които могат сериозно да ограничат „прозореца за стартиране“.
Орбиталният контейнер ще съдържа 30 епруветки с проби, събрани от марсохода Perseverance.
Новата система за зареждане на проби на модула за кацане ще опрости процеса на защита срещу замърсяване и ще предотврати натрупването на прах от външната страна на контейнера.
Цената на този вариант ще бъде между 6,6 и 7,7 милиарда долара.
Вторият вариант включва използването на тежки ракети-носители от водещи американски космически компании. НАСА не ги назовава.
Но е ясно, че говорим за SpaceX на Илън Мъск и Blue Origin на Джеф Безос. И техните превозвачи Starship и New Glenn.
Очаква се те да могат да доставят на Марс по-голям SLR спускаем апарат, също оборудван с RTG. Цената на втория вариант е по-ниска – от $5,8 млрд. до $7,1 млрд.
Нелсън очаква една от двете опции да бъде избрана до 2026 г., така че проектът да може да започне около 2030 г. При този сценарий марсиански проби може да пристигнат на Земята през 2035 г.
И двата варианта на проекта разчитат на система за улавяне, задържане и връщане на контейнер с почвени проби в орбита около Марс с помощта на европейския орбитален апарат ERO.
А това ще позволи на ESA да участва в доставката на проби на Земята, пише Prokosmos.
От тази година марсоходът Perseverance ще премине в режим на ниска активност, за да „оцелее“ до пристигането на сондата SRL.
Междувременно Китай планира да изстреля две сонди Tianwen-3 за събиране на проби от Марс още през 2028 г., очаквайки да ги върне на Земята през 2031 г.
И надпреварата за Марс вече започна…