НАСА ще разработва технологии за осигуряване на логистика на Луната
НАСА ще отпусне 24 милиона долара на девет американски компании за разработване на логистични технологии за осигуряване на дългосрочно човешко присъствие на Луната.
Очаква се разработките да подпомогнат американската лунна програма Artemis, чиято съдба остава неизвестна на този етап след встъпването на власт на президента Доналд Тръмп.
Договорите ще бъдат възложени на Blue Origin, Lockheed Martin, Sierra Space, Intuitive Machines, Leidos, MDA Space, Moonprint, Pratt Miller Defense и Special Aerospace Services, пише SpaceNews.
Те ще провеждат изследвания в области като логистика и превоз на товари, както и изхвърляне на отпадъци.
Споразуменията са част от проекта NeXTSTEP-2, който включва създаването на технологии за извършване на широк спектър от дейности на Луната – от пилотирани апарати за кацане до космически станции.
От НАСА обясниха, че новите изследвания, които избраните компании ще предприемат, са необходими, за да се запълнят откритите пропуски в разработването на технологии за полети до Луната и Марс.
В приетия по-рано проект липсваха системи, които да позволяват логистика на лунната повърхност.
В същото време продължават спекулациите, че администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп може значително да промени или дори да отмени лунната програма Artemis, така че НАСА да може да се съсредоточи повече върху изпращането на хора до Марс.
Президентът на САЩ заяви тази цел в речта си при встъпването в длъжност на 20 януари. „Ние ще се стремим към нашата крайна цел – звездите – като изстреляме американски астронавти, които да населят звездите и Марс“, каза той.
Също така срещу Artemis е и Илън Мъск, главен изпълнителен директор на SpaceX и близък съветник на Тръмп, който отдавна иска да изпрати своя космически кораб Starship на Марс.
Преди това той твърдеше, че лунната програма на НАСА е „крайно неефективна“, тъй като е „насочена към увеличаване на работните места, а не към постигане на максимални резултати“.
В същото време експертите са съгласни, че кацането на хора на Марс по време на управлението на Тръмп е практически невъзможно предвид липсата на технологии.
Освен това прозорецът за изстрелване на космически кораби към Червената планета се отваря само веднъж на две години.