Редки сателитни кадри показват мястото на най-голямата космическа експлозия: Какви тайни крият те

НАСА публикува нови сателитни снимки на мястото на тунгуската експлозия в Източен Сибир. Това е една от най-големите космически експлозии в историята на Земята и вероятно най-загадъчната.
Редките изображения, направени от инструмента Operational Land Imager на спътника Landsat 8, показват съвременен поглед към района, който преди повече от век е бил катастрофално засегнат от неизвестен произход.
Новите кадри на НАСА са поразителни с детайлите си.
Въпреки че експлозията е унищожила хиляди квадратни мили сибирска гора, сателитните снимки показват, че зоната на взрива частично се е възстановила.
Учените са забелязали, че много дървета са загубили кората си, докато други лежат в характерна радиална схема.
Според експертите това показва, че въздействието на експлозията е оставило следа върху пейзажа, която се вижда дори от Космоса.
На снимката ясно се личи и контрастът между повредения от взрива район и запазената околна гора. Този контраст позволява на учените да изследват степента на разрушаване и възстановяване на екосистемата в продължение на повече от век.
Взривът в Тунгуска е станал на 30 юни 1908 г. сутринта.
Очевидците виждат ярко огнено кълбо, чуват силен тътен и усещат топлинен удар. Експлозията унищожава повече от 830 квадратни мили тайга, но не оставя кратер.
Това е загадка за учените, която поражда различни теории за причината за събитието.
Най-разпространената от тях е, че става въпрос за експлозия на астероид или комета, която се е разпаднала високо над Земята.
Енергията на взрива е била стотици пъти по-голяма от тази на атомната бомба в Хирошима.
Въпреки това няма преки доказателства, тъй като не е останал кратер или отломки от космическия обект.
Някои учени смятат, че това може да е била комета. Други са по-склонни към версията за астероид, позовавайки се на откритите следи от скали и аномалии в пръстените на дърветата в близост.
Езерото Чеко в близост до мястото на експлозията привлича специално внимание. Някои експерти смятат, че то може да се е образувало вследствие на падането на фрагменти от астероид, но тази идея не е потвърдена категорично.
Тунгуската експлозия подтиква световната наука да засили наблюдението на близките до Земята обекти: астероиди и комети, които биха могли да застрашат Земята.
А благодарение на съвременните спътници, като Landsat 8, учените могат да изследват дори такива стари събития от нова гледна точка.
Според експертите на НАСА по-нататъшните анализи на спътниковите изображения на мястото на тунгуската експлозия ще позволят по-задълбочено изучаване на физическите процеси на експлозията и нейното въздействие върху околната среда.
Важното е, че тези данни ще помогнат и за разбирането на това как да предпазим планетата си от подобни космически опасности в бъдеще.