НАСА се готви да изстреля LEXI и да изследва взаимодействието на Земята и Слънцето (видео)
НАСА се готви да изпрати на Луната рентгеновия апарат LEXI (Lunar Environment Heliospheric X-ray Imager), който за първи път ще направи глобални изображения на магнитното поле на Земята.
Инструментът ще бъде част от програмата Commercial Lunar Payload Services (CLPS) и ще бъде доставен от модула Blue Ghost на Firefly Aerospace.
Изстрелването е планирано за януари 2025 г. от стартовата площадка във Флорида, съобщава NASA Science.
LEXI ще проучи как магнитосферата – невидимият защитен слой около Земята – реагира на слънчевия вятър, поток от заредени частици, изхвърлени от Слънцето.
Този слой предпазва нашата планета от слънчевата радиация, но по време на силни слънчеви изригвания той може да се деформира, позволявайки на слънчевите частици да преминат през него. Тези частици причиняват полярни сияния, но също така представляват заплаха за сателитите и наземните електропреносни мрежи.
Инструментът ще наблюдава рентгенови лъчи, произведени при сблъсък на слънчевия вятър с магнитното поле на Земята на границата на магнитосферата – магнитопаузата.
Шестдневната мисия LEXI ще предостави уникален глобален изглед на магнитосферата, изследвайки как тя се свива, разширява и променя формата си в отговор на космическото време.
Особено внимание ще бъде отделено на магнитното повторно свързване, процесът, чрез който линиите на магнитното поле на Земята се свързват с линиите на слънчевия вятър, освобождавайки мощни потоци от енергия.
Учените искат да разберат колко често и на какви места се случват тези явления, за да разберат по-добре тяхното въздействие върху космическата и наземната инфраструктура.
LEXI е актуализирана версия на инструмента STORM, който беше тестван през 2012 г. След като тестването приключи, той се върна на Земята и след това беше модифициран за нова мисия.
Мисията LEXI ще бъде важна стъпка в изучаването на взаимодействието на Земята и Слънцето.
Получените данни ще помогнат да се разбере как да се защитят спътниците и наземните системи от въздействието на космическото време.
Това изследване ще отвори нови хоризонти в областта на космическата физика и ще засили възможностите на човечеството в изследването на Космоса.