Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

НАСА заложи на сигурно, предпочете „СпейсЕкс“ пред „Боинг“

25 август 2024 г. в 20:00
Последно: 25 август 2024 г. в 20:10

НАСА обяви окончателното си решение относно бъдещето на проблемния космически кораб „Старлайнър“ на „Боинг“ и неговите двама астронавти.

Сунита Уилямс и Бари Уилмор са в орбита от почти 3 месеца и няма да се върнат на Земята до февруари 2025 г., пише The Washington Post.

Дългоочакваното решение на НАСА е сериозен удар върху репутацията на „Боинг“.

Компанията твърди, че космическият ѝ кораб е безопасен за превоз на астронавти до Международната космическа станция.

Когато „Старлайнър“ се приближи до космическата станция на 6 юни, пет от 28-те двигателя внезапно спряха да работят. По-късно четири от тях бяха възстановени. Но се появиха и течове на хелий в задвижващата система.

В продължение на няколко месеца инженерите на „Боинг“ и НАСА се опитваха да разберат причината за повредата. От НАСА обаче заявиха, че не са убедени, че „Старлайнър“ ще може безопасно да върне двама астронавти на Земята през септември.

Беше решено „Старлайнър“ да се върне на Земята без екипаж.

А Сунита Уилямс и Бари Уилмор остават на борда на МКС до февруари 2025 г. Астронавтите ще бъдат взети от космическия кораб на „СпейсЕкс“ – „Крю Драгон“.

За „Боинг“ изборът на прекия им конкурент е сериозен удар. Развитието на ситуацията може да попречи „Старлайнър“ да бъде използван за редовни космически полети.

Бъдещето на кораба изглежда повече от несигурно предвид годините на разработка, съпътствани от технически проблеми и надхвърляне на разходите.

Все пак от НАСА изразиха надежда, че „Боинг“ ще успеят да направят необходимите промени в своя кораб, така че той да се превърне в пълноценно превозно средство за полети до МКС.

През 2014 г. НАСА за първи път възложи договори за разработване на космически кораби, които да превозват астронавти до МКС – на „Боинг“ и „СпейсЕкс“. Най-интересното е, че някои служители на НАСА настояваха договорът да бъде възложен само на „Боинг“.

Категории на статията:
Орбита