Назоваха нов източник на микропластмаса, попадаща в тялото на делфините
Учени от колежа в Чарлстън, в САЩ, назоваха нов източник на микропластмаса, попадаща в телата на афалите. Изследванията показват, че морските животни вдишват полимерни частици от въздуха.
Учените са анализирали проби, взети от 11 делфина от морски залив в Луизиана. Открити са фрагменти от няколко вида полимери, включително полиестер, полиамид и редица други.
Според експерти, това потвърждава предположението, че дишането е ключов път за излагане на делфините на опасностите от микропластмасата, наред с директното поглъщане.
Този път може да бъде особено опасен за тялото на морските животни, тъй като афалите имат голям капацитет на белите дробове, пише PLOS One.
Преди това бразилски учени откриха микропластмаси в обонятелните луковици на човешкия мозък. Това показва, че обонянието е път за навлизане на микропластмасови частици в мозъка, казват изследователите.
Американски учени пък установиха, че в човешкия мозък се натрупва 30 пъти повече микропластмаса, отколкото в черния дроб и бъбреците. Това може да се дължи на увеличен приток на кръв към мозъка, носещ частиците, предполагат изследователите.
От друга страна, бъбреците и черният дроб са по-добре подготвени да се справят с външните токсини и да се прочистят. Що се отнася до мозъка, той не се обновява в същата степен като другите органи, което води до натрупване на пластмасата през целия ни живот.