Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трудно признаваме грешките си

9 октомври 2013 г. в 00:02
Последно: 9 октомври 2013 г. в 06:51

Хората са по-склонни да признаят съпричастността си към действия, довели до положителен резултат, но чувстват по-малко отговорност, ако ситуацията стане негативна, пише сп. Current Biology.

Група британски учени решили да анализират, оказва ли влияние емоционалната окраска върху резултата от действията ни, върху начина, по който възприемаме времето.

За пример те взели включването на лампата, когато самият процес на натискане на ключа, в нашето съзнание, съвпада с усещането за това, че светлината е включена, дори ако в действителност това действие се е забавило.

Учените използвали стандартен подход, за да изучат феномена, известен като „чувство за управление”, „чувство за сила”, което означава, че едно осъзнато действие води след себе си допълнителен емоционален отговор. Доброволците трябвало да натискат бутон, чувайки като отговор отрицателни звуци, които показвали страх или отвращение, или положителни, горещи за радост и успех (напр. Аплодисменти). След това на участниците бил зададен въпросът колко скоро след натискането на бутона, според тях, те са чули този или онзи звук.

Резултатите показали, че хората усещат по-продължително задържане във времето между собствените си действия и резултата, когато той е отрицателен. Това, обаче не е така, когато резултатът е положителен. С други думи на човека е присъщо да усеща по-слаба съпричастност към делата, претърпели неуспех.

Усещането за чувство за управление не е същото като факта за собствено въздействие. Ние трябва да се научим да приемаме отговорността именно за това, което сме направили, а не само за начина, по който усещаме действията си, категоричен е авторът на изследването Патрик Хаггарт от Института по когнитивна неврология при университетския колеж в Лондон.

Вижте още интересни статии в СРодители

Категории на статията:
Аз, човекът