Недрата на Земята крият огромни запаси от злато

Вулканични скали, съдържащи благородни метали, издигнали се от ядрото на Земята, са открити на Хавайските острови, пише Nature.
Експерти коментират, че откритият минерал е рядък метал от платинената група, наречен рутений, но изобилието му предполага огромни запаси и на други ценни вещества, включително злато.
Геолози твърдят, че 99% от всички благородни метали на Земята всъщност се намират в ядрото на планетата, като само останалият 1% е разпределен в мантията и земната кора.
Това се обяснява с тяхната тежест и плътност: в самото начало на историята на нашия свят, когато той все още се е формирал, гравитацията е принудила всички най-тежки материали да се концентрират в центъра.
Земното ядро се състои от твърда вътрешна част с размерите приблизително на Плутон (2400 километра) и външен течен слой с дебелина 2200 километра.
Смесването на метали в разтопената част създава електрически токове, а с тях и мощно магнитно поле, което предпазва планетата ни от опасното космическото лъчение като невидим щит.
Учените са стигнали до заключението, че значителна част от рутения, заедно със злато, платина и други метали, може да се издигне от самото ядро, да измине хиляди километри и да достигне повърхността.
Това се случва под формата на вертикална струя на границата между външното ядро и мантията.
Това се случва сега под Тихоокеанската плоча в района на Хавайските острови. Рутений, както и волфрам, са открити в скали на островите Кауай и Камаеуаканалоа. Изследователите подчертават, че тези метали „произхождат“ от ядрото на Земята. Това е установено от структурата на техните атоми.
„Нашите данни потвърдиха, че материал от ядрото, включително злато и други благородни метали, изтича в земната мантия“, казва за Phys.org Нилс Меслинг, геохимик от университета в Гьотинген.