Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Необичайна ситуация: Океанът около Антарктида става все по-солен

7 юли 2025 г. в 15:28
Последно: 7 юли 2025 г. в 15:51

Използвайки данни от спътника SMOS на ESA, учените са открили изненадващи промени в Южния океан около Антарктида: водите му стават по-солени, въпреки че морският лед бързо се свива.

Това откритие противоречи на общоприетото схващане, тъй като топенето на леда обикновено води до намаляване на солеността на повърхностните води на океана.

Безпрецедентно топене на ледове

От 2015 г. насам Антарктида е загубила площ от морски лед, сравнима по размер с тази на Гренландия, което е една от най-бързите екологични промени на планетата от десетилетия.

Обикновено топенето на лед намалява солеността на повърхностните води, създавайки условия, които след това насърчават регенерацията на леда.

Въпреки това, използвайки измервания на солеността на океана, направени от мисията SMOS, екип от изследователи, ръководен от университета в Саутхемптън във Великобритания, направи стряскащо откритие.

Те са открили, че на юг от 50° южна ширина е имало внезапно увеличение на солеността на повърхностните води.

Това означава, че процесите, свързани с топенето на леда и освежаването на повърхностните води, са по-сложни, отколкото се смяташе досега.

Тази промяна е напълно неочаквана.

От началото на 80-е години на миналия век повърхностните води стават все по-пресни и студени, което допринася за разширяването на морския лед.

Алесандро Силвано, ръководител на изследването, публикувано в списание PNAS, заявява: „Това откритие е неочаквано, защото топенето на леда би трябвало да доведе до освежаване на океана, а не до неговото засоляване.“

Данните от спътника SMOS обаче показват, че се случва обратното и това предизвиква сериозно безпокойство.

По-солените повърхностни води променят динамиката на океана.

Обикновено студените, сладни повърхностни води се намират над по-топлите, по-солени води на по-големи дълбочини, тъй като плаваемостта на тези географски ширини до голяма степен зависи от солеността.

Тази стратификация задържа топлината в дълбокия океан, поддържайки повърхностните води хладни и насърчавайки образуването на морски лед.

Последици за Земята

Тази промяна в океанските условия съвпадна с рязкото намаляване на антарктическия морски лед и неочакваната поява на Мод Райс Полиниа, обширна зона с открити води в морето Уедъл, която не е била виждана от 70-е години на миналия век.

Друг участник в проучването, д-р Силвано, казва, че завръщането на Мод Райз подчертава колко ненормална е настоящата ситуация.

Ако тенденцията към увеличаване на солеността и намаляване на площта на леда продължи, това може да доведе до дългосрочни промени в Южния океан, с последици за останалата част от света.

Може би сме по-близо до повратна точка от очакваното и потенциално сме навлезли в ново състояние, характеризиращо се с постоянно намаляване на морския лед, водено от новооткрита обратна връзка.

Загубата на морски лед в Антарктида има дългосрочни глобални последици.

С топенето на леда, повече топлина, съхранявана в океана, се освобождава в атмосферата, което увеличава интензивността на бурите и ускорява изменението на климата.

Това от своя страна допринася за появата на екстремни горещи вълни на сушата и по-нататъшното топене на антарктическия леден щит, което води до покачване на морското равнище.

Намаляването на морския лед заплашва и жизненоважни местообитания за пингвините и други видове, които зависят от леда за оцеляване.

Всичко това подсказва, че Антарктида вече не е стабилният, замръзнал континент, за който някога се е смятало. Той претърпява бързи и неочаквани промени, които не могат да бъдат предвидени от настоящите климатични модели.

Категории на статията:
Климат