New Horizons проведе първия в историята експеримент по междузвездна навигация

Учени, които работят по обслужването на апарата New Horizons, публикуваха статия, в която описаха експеримента по определяне на неговото местоположение в пространството, проведен в края на миналата година.
Т.е. проведен бе експеримент за автономна звездна навигация.
Същността концепцията се състои в това, че когато космическите апарати излязат в междузвездното пространство, непосредствено около тях ще има само празнота, поради което ще бъде невъзможно да се каже точно колко далеч са отлетели. А Земята ще бъде твърде далеч, за да може да се наблюдава.
Но все още остават звездите.
Знаейки къде се намира дадено светило на земното небе, можете да го намерите на мястото, където сте вие. И според това колко се различава положението му от обичайното, да определите своето точно местоположение.
Апаратът New Horizons е идеален за експеримент по космическа навигация.
Това е вече петият и последен към днешна дата роботизиран апарат, който е напуснал границите на Слънчевата система.
На борда му има много инструменти, включително камери с оптичен и инфрачервен обхват, както и спектрографи.
New Horizones отдавна е изпълнил своята основна задача – изследване на Плутон и Харон. Изпълнил е и допълнителната програма, а сега се използва за изучаване на хелиосферата.
Затова се намира достатъчно далеч, за да може чрез него да бъде тествана звездната навигация.
За тази цел камерите на апарата снимаха положението на небето само на две звезди: Проксима Кентавър, разстоянието до която е 4,2 светлинни години, и Wolf 359, до която е 7,86 светлинни години.
Колкото по-близо до нас са светилата, толкова по-голям трябва да бъде техният паралакс, тоест отклонението им на небето.
Експериментът приключи успешно.
Апаратът определи своето положение с точност до 4,1 млн. км. Това може да не изглежда като особено впечатляващ резултат, но като се има предвид разстоянието, на което се намира в момента, това може да се сравни с точност до 60 см при определяне на разстоянието между Ню Йорк и Лос Анджелис.
Учените са изключително доволни от резултатите от експеримента. Разбира се, в този метод няма нищо ново. Но да се убедят, че той ще работи извън Слънчевата система, е наистина важно за експертите, пише Phys.