Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нов тип инсулин може да революционизира лечението на диабет

13 август 2024 г. в 14:29
Последно: 13 август 2024 г. в 14:29

Екип от изследователи е създал нов тип инсулин, който може да революционизира лечението на диабет тип 1, съобщава британският вестник The Guardian.

Основното предимство на новото лекарство е способността му самостоятелно да регулира действието си в зависимост от нивото на глюкозата в кръвта на пациента.

Това значително ще намали честотата на поставяне на инжекциите – от няколко пъти на ден до веднъж седмично. Такъв напредък може значително да подобри качеството на живот на милиони хора, живеещи с диабет тип 1.

В момента пациентите трябва да приемат до 10 инжекции синтетичен инсулин дневно, за да поддържат живота си.

Постоянните колебания в нивата на кръвната захар причиняват не само физически дискомфорт, но могат да доведат до сериозни усложнения. А необходимостта от постоянно проследяване на нивата на глюкозата оказва значителен психологически натиск върху пациентите.

Новото лекарство, разработено от международен екип учени се нарича глюкозо-чувствителен инсулин.

Неговата уникалност се състои в способността му да остане в неактивно състояние в тялото и да се активира само, когато нивата на кръвната захар се повишат над определен праг.

Когато нивото на глюкозата се понижи, лекарството отново става неактивно, което предотвратява риска от хипогликемия.

Разработването на GRI е резултат от съвместни усилия между няколко изследователски групи – екипи от Станфордския университет (САЩ), Университета Монаш (Австралия) и Университета Zhejiang (Китай). За проекта са били отпуснати приблизително 3,6 милиона долара от различни фондове.

Основната цел на настоящите изследвания е да подобри допълнително характеристиките на интелигентния инсулин, за да направи действието му още по-бързо и точно.

Д-р Елизабет Робъртсън казва, че учените се стремят да създадат инсулин, който да имитира естествените реакции на тялото към промените в кръвната захар.

Този подход може да бъде толкова близо до излекуване на диабет тип 1, колкото и лекарствената терапия.

Успешното прилагане на GRI в клиничната практика може да бъде истински пробив в лечението на диабета.

Това не само ще улесни живота на пациентите, като елиминира нуждата от постоянни инжекции и непрекъснат мониторинг на глюкозата, но също така ще намали риска от усложнения, свързани с неконтролираните колебания в нивата на кръвната захар.

Категории на статията:
Медицина