НАСА представи нова хипотеза за произхода на спътниците на Марс
Специалисти от NASA Ames Research Center представиха нова хипотеза на една съществуваща отдавна мистерия. А именно за произхода на спътниците на Червената планета – Фобос и Деймос.
Според новата хипотеза те са се образували в резултат на разрушаването на голям астероид, прелетял покрай Марс, разкъсан от гравитационното му поле.
Учените са стигнали до това заключение, симулирайки различни сценарии за произхода на марсианските луни на суперкомпютър.
Доскоро имаше две основни хипотези, обясняващи произхода на Фобос и Деймос.
Според първата, в миналото те са били астероиди, хванати от гравитацията на Марс.
Втората теория предполага, че Червената планета може да се е сблъскала с гигантски обект. В резултат на това катастрофално събитие определено количество материал е било изхвърлено в открития Космос. То е било достатъчно, за да се образува диск, а след това два спътника.
Екип от учени, ръководен от експерт от изследователския център на „Еймс“ – Джейкъб Кегерайс, е убеден, че тяхната хипотеза обяснява по-добре траекториите, по които сателитите се движат днес.
Фобос и Деймос се въртят в почти кръгови орбити, които точно съвпадат с екватора на Червената планета. Ако друго тяло действително се разбие в Марс, полученият диск (където по-късно ще се образуват луни) ще остане близо до планетата.
Междувременно Фобос и особено Деймос са доста далеч от Марс и са се образували там.
За да намерят логично обяснение за това, експертите са симулирали стотици сценарии за произхода на двата спътника на суперкомпютър.
Както показват изчисленията, повече от половината от отломките на унищоженото небесно тяло напускат системата на Марс, а други остават в орбитата му. За известно време те се сблъскват една с друга, разпадат се на още по-малки парчета и след това образуват диск.
Вероятно част от този материал след това се е слепил, за да образува Фобос и Деймос, смятат изследователите на НАСА.