Нова технология може да стане основа на плазмено оръжие
Изследователи от университета в Мисури са разработили методика за създаването и пускането на плазмен пръстен във въздуха. В зависимост от гледната точка, която ще предпочетете, това може да се смята както за значителен пробив в генерирането и съхраняването на енергия, така и като нещо по-реалистично – крачката, която не достига на военната индустрия за създаването на плазмени оръжия и плазмени щитове.
Както е известно, плазмата е едно от агрегатните състояния на веществото, в което то няма форма или обем, но е електропроводимо и способно да създава магнитно поле. Някои широко разпространени примери за плазма са мълниите, неоновите и флуоресцентните светлини, Слънцето, и колкото и да е странно – плазмените телевизори.
Днес е достатъчно лесно да се получи плазма във вакуум и да се контролира тя с помощта на масивни електромагнити. Повечето методи за контрол на ядрената реакция, която включва създаването на високоенергийни деутерий-тритиеви плазми, изискват невероятно мощни магнити. Но учените от университета в Мисури са разработили метод за създаване на плазма, която поражда собствено магнитно поле, встъпващо в ролята на капан за плазмата по време на движението й във въздуха.
Детайлите на технологията са неизвестни, с изключение на това, че тя включва взрив на проводника със свръхвисоко напрежение за създаването на плазмата. Пръстенът плазма който може да видите във видеото тук, е просъществувал няколко милисекунди и е преодолял разстояние 60 сантиметра. Според водещия изследовател на проекта Ранди Кери системата може да се мащабира, за да се получи повече енергия и да се създаде по-мощна плазма, която да изминава по-голямо разстояние.
Какво значение за науката ще има това откритие, още не е съвсем ясно. Университетът в Мисури твърди, че тази техника може да „направи революция в генерирането и съхранението на енергия”, но не казва как точно. Много по-вероятен е вариантът с превръщането на тази технология в оръжие – само си представете плазмена пушка, способна да си проправя път към всяка цел, или плазмен щит, който мигновено изпарява летящите куршуми или ракети. В полза на тази теория говори и главният източник на финансиране на проекта – Изследователското подразделение на ВМС на САЩ.
Източник: ExtremeTech