Нови данни за метеоритите предизвикват теориите за липсващите елементи на Земята
Учените може би най-накрая са готови да отговорят на един от най-важните въпроси за еволюцията на нашия свят. А именно: Защо на Земята има сериозен недостиг на редица важни елементи като магнезий, цинк или сребро?
Според резултатите от най-новите изследвания, в зората на историята на нашата планета всичко е било наред с тях, а истинските „виновници“ за изчезването им са жестоките сблъсъци с други космически тела, пише Scince.
Една от несистемните категории в химията са така наречените „умерено летливи елементи”.
Основната им характеристика е способността да образуват минерали, чиято кондензирана фаза има температура от 600 до 1300 K. Това са предимно метали – Na, K, Mn, Cu, Ag, Zn, Sn, но в тази група се включват и елементи като S или F.
И както всеки геолог ще забележи, много от тях очевидно липсват на Земята. Освен това същата тъжна ситуация се наблюдава и на Марс.
Традиционно учените са вярвали, че протопланетните дискове, от които са се образували нашите светове, просто първоначално са били бедни на много умерено летливи елементи.
Това изглежда се потвърждаваше от поразителния контраст между химическия състав на Земята и повечето метеорити, които съдържат същите редкоземни метали в изобилие.
Авторите на последното изследване обаче откриха доказателства за съвсем различен сценарий.
Според тях планетезималите в ранната Слънчева система, включително тези, които са дали началото на генезиса на Земята и Марс, са имали умерено летливи вещества в изобилие.
Това богатство, на фона на съвременния химически състав на нашия свят, изглежда изключително неочаквано и ни кара да си зададем въпроса – как е станало така, че много от тези минерали са изчезнали?
Явно класическата версия за еволюцията на Земята ще трябва да бъде преразгледана донякъде, тъй като учените са намерили най-вероятния отговор.
Най-вероятно загубата на умерено летливи елементи е настъпила по време на периода на интензивни и мащабни сблъсъци, които повечето големи небесни тела са преживели в началото на съществуването на Слънчевата система.
Само те биха могли да изхвърлят такива количества от тези полезни минерали в Космоса.
Това откритие не само удвоява ентусиазма за планиране на експедиции за добив на астероиди, но също така разкрива нови аспекти на биогенезата.
В крайна сметка периодът на редовни сблъсъци съвпада във времето с момента на възникване на живота. Има основание да се смята, че до голяма степен благодарение на тях на Земята са създадени всички необходими условия за синтеза на първите органични молекули. Това беше потвърдено и от скалните проби, получени от астероида Бену.