Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Новият телескоп на НАСА премина ключов тест

8 май 2025 г. в 17:32
Последно: 8 май 2025 г. в 17:32

Почти завършеният нов космически телескоп на НАСА е преминал успешно тест във вакуумна камера. Това се случва на фона на опитите на Белия дом да отмени проекта.

„Нанси Грейс Роман“ е предназначен за наблюдение на мащабни структури на Вселената в инфрачервения диапазон и изучаване на влиянието на тъмната материя върху галактиките, както и за търсене на свръхнови и гравитационни лещи.

Планира се новият телескоп да се използва и за търсене и фотографиране на екзопланети.

За тази цел той е оборудван с коронограф с диаметър 1,7 метра и със сложен набор от активни огледала, което ще позволи получаването на директни изображения на екзопланети.

Изграждането върви стриктно по установения график.

Устройството наскоро премина важен етап с успешно термично тестване, включващо външната обвивка на телескопа, която е проектирана да поддържа стабилна температура и да го предпазва от разсеяна светлина.

Височината му е 5 метра, а ширината му е 4 метра. Изработен е от два вида въглеродни влакна, смесени с подсилена пластмаса и свързани с титаниеви фитинги.

Тестването показа, че дизайнът би трябвало да може успешно да се справи с температурните промени, които ще възникнат по време на престоя му в Космоса.

Междувременно другата половина на „Нанси Грейс Роман“ (самият телескоп и полезният товар) се готвят да преминат през собствена серия от тестове.

След като те приключат, техниците ще съединят двете половини на телескопа. Очаква се това да се случи през ноември.

След финалните проверки „Нанси Грейс Роман“ ще бъде доставен в Космическия център „Кенеди“ във Флорида, където подготовката за изстрелването ще започне през лятото на 2026 г.

Изстрелването е планирано за май 2027 г., но екипът има за цел да го изпрати в Космоса още по-рано – още през есента на 2026 г.

Категории на статията:
Орбита