Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Обявиха втория етап от изпитванията на ваксината срещу рак на белите дробове

3 септември 2024 г. в 14:45
Последно: 3 септември 2024 г. в 14:22

Ракът на белия дроб е сред водещите онкологични диагнози, причиняващи смърт. Учените обаче работят усилено над ваксина, която е доста обещаваща.

Германската биотехнологична компания BioNTech, известна със своята mRNA технология, обяви началото на втората фаза от клиничните изпитвания на новата ваксина срещу рак на белия дроб -BNT116.

Тази експериментална ваксина представлява нов подход в лечението на недребноклетъчен рак на белия дроб, най-често срещаната форма на заболяването.

А резултатите са наистина обещаващи, пише Skeptical Raptor.

За разлика от традиционните ваксини, предназначени да предотвратяват инфекции, BNT116 е терапевтична ваксина, предназначена да помогне на имунната система да открие и унищожи раковите клетки, оцелели при първоначалното лечение – операция или химиотерапия.

Начинът, по който действат иРНК ваксините, включително BNT116, е чрез доставяне на специални генетични инструкции (мРНК) до клетките на тялото. Те ги карат да произвеждат антигени – протеини, които се разпознават от имунната система.

Веднъж произведени, тези антигени стимулират имунен отговор, обучавайки имунната система да разпознава и атакува раковите клетки, които експресират тези протеини.

Този метод е силно индивидуализиран, тъй като използваните антигени са уникални за рака на всеки пациент, което означава, че BNT116 съответства на специфичния антигенен профил на тумора на пациента.

Фаза 2 на клиничните изпитвания на BNT116 в момента е насочена към определяне на профила на безопасност и подходящата дозировка на ваксината, коментират от компанията.

Клиничните тестове се провеждат в седем държави.

Правят се проучвания и за ефекта на mRNA ваксините за лечение на други видове рак, включително меланом и колоректален рак.

Силно персонализираният характер на тези ваксини обаче, въпреки потенциалната им ефективност, също поставя предизвикателства по отношение на разходите, сложността на производството и регулаторното одобрение.

Тъй като BNT116 напредва в клиничните изпитания, ще бъде важно да се наблюдава не само неговата безопасност и ефективност, но и колко добре може да бъде интегриран в съществуващите протоколи за лечение на рак, казват учените.

И все пак резултатите от тези проучвания имат потенциала да проправят път за нови лечения, базирани на иРНК, които ще предложат надежда на десетки хиляди пациенти с различни форми на рак.

Категории на статията:
Медицина