Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Опасна ли е нулевата гравитация за психичното здраве на човека

5 февруари 2025 г. в 15:58
Последно: 5 февруари 2025 г. в 15:58

Да бъдеш космонавт все още е съкровена мечта за много деца. Няма друга по-вълнуваща професия от тази да изследваш нови светове отвъд нашата планета. Но се оказва, че не е толкова просто.

Наскоро специалистите обърнаха внимание, че Космосът е голямо изпитание преди всичко за човешкия мозък.

Лекари от лабораторията за поведенческо здраве и представяне на НАСА започнаха мащабен проект за изследване на психичното здраве на астронавтите.

Изследователите се интересуват от запазването на когнитивните функции на мозъка и психическото състояние на хората, които са напуснали пределите на нашия свят.

Не е изненадващо, че състоянието на човек в Космоса и след завръщането му на Земята е много различно от нормалното.

Все пак ефектите от интензивната радиация и променената гравитация не могат да останат без последствия.

Учените обаче дори не са могли да си представят, че пътуването извън земната атмосфера ще има такъв ефект върху хората.

Лекарите, провели цяла поредица от изследвания на астронавти, които са били в нулева гравитация повече от шест месеца, откриват, че се появяват особености в скоростта на обработка на информацията, зрителната памет, вниманието и вземането на решения.

Но като цяло когнитивните им способности са напълно непокътнати.

Лекарите са убедени, че човешкият мозък може да се адаптира към живота на друга планета. Той просто си задава нови параметри и ги следва.

И не само това. Мозъкът ни свиква да приема Космоса за свой дом.

А когато астронавтите се връщат на Земята, те се чувствали леко „разочаровани“, защото им трябвало време отново да свикнат, че домът им е тук, долу, а не горе сред звездите.

Категории на статията:
Съзнание