Откриха 33 района на Земята, където може да съществуват растителни видове, неизвестни на науката
Проучване, проведено от специалисти от Кралските ботанически градини, показва, че на планетата Земя има 33 района, в които растат хиляди видове растения, които все още не са известни на науката. Много от тях са застрашени от изчезване.
Всяка година учените откриват нови видове растения, но според британски ботаници има региони, в които трябва да се работи по-интензивно в търсене на неизследвани видове.
Експертите изчисляват, че приблизително 75% от тези неизвестни растителни видове може да изчезнат, преди да бъдат идентифицирани. Но ако бъдат открити, учените ще могат да ги използват за иновации, вариращи от фармацевтични продукти до енергия.
Според един от авторите на изследването, професор Александър Антонели, в момента световната научна общност не е наясно кои региони на планетата са особено нуждаещи се от защита, според настоящите цели на ООН.
Професор Антонели отбеляза, че в миналото биолозите често са се връщали на едни и същи места, оставяйки неизследвани други области на планетата, които потенциално биха могли да бъдат богати на различни растителни видове.
Повечето от регионите с най-висок потенциал за биоразнообразие, според проучването, са концентрирани в Азия.
Има 22 такива неизследвани региона, включително остров Суматра, източните Хималаи, индийският щат Асам и Виетнам.
В Африка перспективни райони от гледна точка на откриване на нови растителни видове са остров Мадагаскар и Капските провинции на Южна Африка, а в Южна Америка учените трябва да обърнат внимание на Колумбия, Перу и Югоизточна Бразилия, пише The Guardian.
Учените призоваха граждани на различни страни да участват в търсенето на нови видове растения.
Най-безопасният начин е да снимате такива растения и да ги публикувате в различни научни платформи. Според специалистите това ще помогне да се идентифицират непознати за науката видове и да се вземат навременни мерки за защитата им.