Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Експерти: Обикновените инфекции са опасни за мозъка

22 октомври 2024 г. в 15:34
Последно: 22 октомври 2024 г. в 15:34

С напредване на възрастта мозъкът ни става по-податлив на различни усложнения, които замъгляват нашата преценка. Въпреки това учените наскоро откриха, че дори често срещани заболявания, от които сме страдали преди много години, могат да влошат здравето му.

Резултатите от скорошно проучване предполагат потенциална дългосрочна връзка между често срещани инфекции – като грип, и повишен риск от развитие на деменция в по-късен етап от живота ни.

Подобни данни предполагат, че милиони хора, които някога са страдали от често срещани заболявания, може да са изложени на потенциален риск от развитие на заболявания като деменция, пише InsideHook.

Проучването, публикувано в списание Nature Aging, разглежда различни инфекции, включително грип, респираторни и кожни инфекции, и установява, че такива заболявания могат да доведат до повишен риск от развитие на деменция десетилетия по-късно.

Авторите обясняват този повишен риск с факта, че инфекциите могат да причинят остри възпалителни реакции или да променят имунната система на гостоприемника, което пък може да засегне мозъка и нервната система с течение на времето.

Проучването анализира 15 различни вида инфекции и установило, че шест от тях са свързани със загуба на обем на мозъка, което е важен показател за развитието на когнитивно увреждане и деменция.

Тази връзка между инфекциите и здравето на мозъка говори за дългосрочните ефекти, които заболявания като грипа могат да имат върху неврологичните функции дори много години след като сме се възстановили.

Кийнън Уокър, един от авторите на изследването от Националния институт по стареене, подчертава, че връзката между инфекциите и риска от деменция не се дължи на някакъв специфичен тип инфекция.

Допълнителни резултати от изследвания подкрепят идеята, че рискът от деменция се влияе от широк спектър от фактори, различни от инфекции.

Доклад, публикуван в The Lancet, идентифицира 14 фактора, допринасящи за 45% от случаите на деменция по света.

Тези фактори включват образователно ниво, загуба на слуха и зрението, липса на физическа активност и фактори, свързани с начина на живот, като тютюнопушене и прекомерна консумация на алкохол.

Този доклад подчертава, че предотвратяването на деменция може да изисква холистичен подход, който включва както промени в начина на живот, така и медицински интервенции.

Категории на статията:
Здраве