Откриха екзопланета в системата Nu Octanis

Звездна система, състояща се от бяло джудже и подгигант, се оказа още по-екзотична, отколкото изглеждаше на пръв поглед.
Международен екип от планетарни учени е открил там много голяма екзопланета, която със самото си съществуване доказва възможността за появата на пълноценни светове дори в най-екстремни условия.
Системата Nu Octantis е позната отдавна и е добре позната. Това е доста своеобразна двойна звезда – състояща се от оранжев подгигант (с радиус около шест пъти по-голям от този на Слънцето) и неизвестен втори компонент.
Първоначално се е смятало, че е звезда от главната последователност, почти два пъти по-лека от Слънцето, но някои астрономи са на мнение, че е бяло джудже.
По един или друг начин и двата обекта са разположени доста близо един до друг – средното разстояние между тях е приблизително 2,5 астрономически единици.
Дълго време съществуването на планети в орбита около която и да е от тях беше напълно изключено от астрономите.
Екип от изследователи, ръководен от астрофизиците Хо Ван Чен и Андреас Куиренбах откри неопровержими доказателства, че в това „празно“ пространство има планета.
Учените са провели повече от 200 наблюдения на системата, използвайки спектрографа HARPS (инсталиран на телескоп в чилийската обсерватория Ла Сия). Това е един от двата спектрографа в света, които са способни да определят радиалните скорости с грешка по-малка от 1 m/s.
За звезда на 63 светлинни години разстояние това е достатъчно: – и наличието на планета в системата Nu Octantis вече е факт.
Въз основа на наблюденията, това е газов гигант, почти два пъти по-масивен от Юпитер, най-голямата планета в Слънчевата система. Освен това, тя се върти около субгигантска звезда в ретроградна орбита, което само по себе си е доста любопитен феномен.
Очевидно е, че не се е появила от нормален протопланетен диск, както повечето познати ни планети, а от външните слоеве на бяло джудже, отхвърлени от него по време на колапса му.