Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Откриха галактика, която не би трябвало да съществува

19 февруари 2025 г. в 14:40
Последно: 19 февруари 2025 г. в 13:27

Астрономи от Масачузетския технологичен институт (MIT) откриха необичаен феномен в клъстера Феникс, един от най-масивните галактически купове, разположен на 5,8 милиарда светлинни години от Земята.

Очакваше се че в централната му галактика образуването на звезди е спряло, но наблюденията показват друго. А именно – изключително висока скорост на образуване на звезди – до 1000 на година, което е 100 пъти по-високо от това в Млечния път.

Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature.

Обикновено горещият газ между галактиките пречи на образуването на нови звезди, защото не може да се охлади и се свива в плътни облаци. Черните дупки допълнително нагряват този газ с мощните си емисии енергия.

Но е истинска мистерия защо в стари галактики почти не се образуват звезди, въпреки че газът с течение на времето вероятно се охлажда?

Нови наблюдения, направени чрез телескопа JWST, показват липсващата връзка: топъл газ (100 000 до 1 000 000 келвина), който служи като преходна фаза между горещия и студения газ. Той излъчва специална светлина, свързана с неона, която е дала на учените възможност да разберат процеса на охлаждане и образуване на звезди.

„Този ​​газ, нагрят до 300 000 градуса, е като неонова реклама – той свети на определена дължина на вълната. Успяхме да го видим като отделни бучки и тънки нишки, разпръснати из цялото наблюдавано от нас пространство“, казва водещият автор Майкъл Риф.

Учените са открили, че черната дупка в центъра на клъстера не само загрява газа, но също така може да допринесе за неговото охлаждане, създавайки условия за образуването на звезди. Това противоречи на предишни теории и изисква преразглеждане на моделите на еволюцията на галактиките.

Категории на статията:
Явления