Откриха уникален фосил на ларва на 520 млн. години
Учени откриха уникален фосил на ларва с невероятно запазени вътрешни органи.
Земята е на повече от 4,5 милиарда години и през това време е станала дом на невероятен брой животни. Някои от тях все още живеят на планетата, докато други отдавна са изчезнали.
От време на време учените откриват фосили на организми, бродили преди стотици милиони години, а някои от тях са повече от удивителни, пише Science Alert.
В ново проучване екип от университета в Дърам е открил уникална вкаменелост на ларва на червей с размерите на сусамово семе. Вкаменелите останки са открити в скала в Китай.
Изследователите са успели да определят, че камбрийската ларва е на около 520 милиона години и представлява нов род и вид еукариот, наречен Youti yuanshi.
Според палеонтолога Мартин Смит, съавтор на изследването, скалата, в която е открита вкаменелостта, е изключително малка и лесно може да бъде пропусната.
В същото време се оказва, че е откритието е невероятно уникално.
Вкаменелостта е толкова добре запазена, че вътрешната анатомия, включително мозъкът и червата, е непокътнати.
Учените смятат, че новият фосил е прародител на съвременните членестоноги и следователно може да разкаже много за еволюционната история на тези животни.
Екипът подлага фосила на сканиране с висока разделителна способност, което им позволява да изобразят цялата ларва, както и да погледнат вътре в нея.
Въпреки че ларвата е с размер не повече от няколко милиметра, самият фосил е невероятно детайлен.
Външната част на ларвата има текстурирана кожа, глава и крака. А вътре сканирането разкрива непокътната анатомия, включително мозък, храносмилателни жлези, кръвоносна и нервна система.
Изследователите отбелязват, че новият вид червей изглежда прост в сравнение със сложните тела на съвременните членестоноги. Но вътрешната му анатомия съдържа препратки към животни, появили се на планетата по-късно.
Например, мозъчната област на червея предвещава по-сложната черепна анатомия, която се е развила с еволюцията на членестоногите.