Откриха стволови клетки в морската анемония Nematostella vectensis
Биолози от Виенския университет са открили стволови клетки в морската анемония Nematostella vectensis, които са източникът на безсмъртието на това същество. Резултатите от изследването са публикувани в списание Science Advances.
Известно е, че актинията Nematostella vectensis има висока способност за регенерация: размножава се чрез пъпкуване и не показва видими признаци на стареене.
Изследователите обаче все още не са успели да идентифицират стволови клетки в тези животни.
Използвайки метод, наречен геномика на отделни клетки, учените са анализирали транскриптоми – набори от транскрипти, които пренасят информация от ДНК до местата за синтез на протеини.
Били са идентифицирани уникални профили на транскриптоми, показващи потенциални стволови клетки. Анализът на генната експресия е помогнал да бъде определено, че тези клетки са способни да се диференцират в нервни и жлезисти клетки, което потвърждава тяхната природа.
Идентифицираните стволови клетки имат силно запазени гени, които при хората обикновено са активни само по време на образуването на яйцеклетки и сперма.
При морските анемонии и други видове тези гени придават регенеративна способност на високо ниво, която им позволява да избегнат стареенето.
Те включват nanos и piwi гени. Учените са блокирали гена nanos2 с помощта на молекулярни ножици CRISPR и са доказали, че без него спира нормалното образуване на полови клетки в морските анемонии.
Подобна картина се наблюдава и при по-далечно родствени животни, което доказва появата на генни функции преди около 600 милиона години.