Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Откриха пряка връзка между пожарите в Канада и ледените облаци над Арктика

3 февруари 2025 г. в 10:55
Последно: 3 февруари 2025 г. в 10:42

Изследователи от Япония предполагат, че органични въглеродни аерозоли от тежките горски пожари в Канада през лятото на 2023 г. са били транспортирани над Северния ледовит океан и са допринесли за образуването на ледени облаци при високи температури.

Облаците, съставени от малки водни капчици или ледени кристали, играят жизненоважна роля в регулирането на климата на Земята, като влияят на количеството слънчева радиация, което достига до повърхността.

Облачната фаза значително влияе върху повърхностния енергиен баланс, тъй като течните водни облаци отразяват повече радиация от ледените облаци.

Ледените облаци обикновено се образуват при температури под -38°C, но скорошни наблюдения показват образуването им и при по-високи температури в Арктика.

Това явление се улеснява от образуващи лед частици (INP), включително минерален прах, органични аерозоли и биоаерозоли, които насърчават образуването на леден облак над обичайната точка на замръзване.

Тези INPs, произхождащи основно от арктическия рефион, също включват следи от аерозоли от органичен въглерод (OC).

Горските пожари в Канада, Аляска и Русия са основни източници на тези аерозоли, допринасящи за по-високи концентрации на OC, черен въглерод и други аерозоли над Арктика.

В проведено наскоро проучване, ръководено от асистент професор Казутоши Сато и включващо професор Джун Иноуе от Националния институт за полярни изследвания, Япония, учените са се опитали да разберат как аерозолите от горски пожар влияят върху образуването на ледени облаци в Арктика.

Проучването трябва да бъде публикувано в том 315 на Atmospheric Research на 1 април 2025 г.

Теренните данни са събрани през септември 2023 г. по време на експедиция до моретата Чукчи и Бофорт в Арктическия регион на борда на RV Mirai, японски изследователски кораб.

Екипът използва различни инструменти, включително сонди и дронове със сензор за облачни частици (CPS) за измерване на броя на частиците и свойствата на облака.

„С помощта на сондата CPS открихме ледени облаци в средната тропосфера при температури, по-високи от -15 °C, близо до поток от топъл и влажен въздух, идващ от средните ширини. Тези потоци често се наричат ​​атмосферна река (AR). Нашите наблюдения показват, че тези аерозоли от горски пожар, които са пътували през AR, допринасят за образуването на леден облак при относително топли условия“, казва проф. Сато.

Екипът установил, че OC аерозолни маси, произхождащи от горски пожари в Канада, са пътували до Арктика, където са допринесли за образуването на ледени облаци при температури, по-високи от обичайните.

Това проучване подчертава критичната необходимост от получени на място вертикални атмосферни профили, включително мониторинг на концентрациите на аерозолния брой и техния химичен състав, при разработването на по-прецизно числено моделиране на полярните региони.

Чрез установяване на ясна връзка между аерозолите, излъчвани от горски пожари, и образуването на ледени облаци, това изследване проправя пътя за бъдещи начинания, които ще прецизират начина, по който аерозолният транспорт е представен в климатичните модели на Арктика.

Категории на статията:
Явления