Откриха защо богатите на въглерод астероиди не падат на Земята

Международен екип от планетолози най-накрая отговори на въпроса защо астероидите, богати на въглерод (един от най-важните елементи за живота), не достигат повърхността на Земята.
Били са проучени повече от осем хиляди метеорита, за да потвърдят експертите своите подозрения: тези космически скитници се разпадат заради прекомерно нагряване. И затова не стигат до повърхността на нашата планета.
Богатите на въглерод астероиди са изключително често срещани в Космоса.
Това е показано чрез спектрален анализ както на обекти от Главния пояс, така и на отделни астероиди, които се скитат из Слънчевата система.
Но сред метеоритите, които някога са били открити на Земята, не повече от 5% принадлежат към този тип.
И учените се питат – откъде идва този статистически невероятен дисбаланс?
Екип от изследователи, ръководен от д-р Патрик Шобер от Парижката обсерватория, публикува в Nature Astronomy статия, в която дава своето обяснение.
Използвани са данни от 19 мрежи за наблюдение на метеорити, обхващащи 39 държави.
Общо извадката включва около 8500 астероида, което прави това изследване най-голямото по рода си.
Заключението: материалът, от който са съставени метеоритите, има различна здравина. А въглеродът е един от елементите, които могат сериозно да отслабят силата на летящите скали. Най-близкият до нас „филтър“, през който астероидите преминават, е земната атмосфера. И както се оказва, колкото по-богат е космическият пришълец на въглерод, толкова по-малка е вероятността да премине през атмосферата и да оцелее.