Открит е механизъм, който помага на Арктика да устои на затоплянето

Океанолози откриха механизъм за охлаждане на водата в Баренцово море, който предотвратява проникването на топли води от Атлантическия океан в полярните региони.
Според служители на Центъра за научна комуникация на MIPT, разбирането на тези характеристики ще помогне за по-точно прогнозиране на ледените условия по Северния морски път и перспективите за риболов в Арктика.
Баренцово море остава една от ключовите зони за руския риболов.
Ето защо е важно да се разбере дали влиянието на топлото течение ще проникне по-на североизток, тъй като това ще се отрази на продуктивността на Арктика.
Изследванията показват, че има механизъм, който предотвратява този процес.
Учените стигат до това заключение, след като анализират данни, събрани между 1977 и 2024 г. от океанографи в североизточната част на Баренцово море и в района на жлеба Света Анна, който се намира в северната част на Карско море.
В този район се срещат два океана: Северният ледовит и Атлантическият.
Преди това топлите води, идващи от Атлантика, са се охлаждали в западната част на Баренцово море поради действието на студен въздух и след това са потъвали под по-сладките води на източната зона на този резервоар.
През последните десетилетия атлантическите течения са се потопили, охлаждането е по-бавно. Което би трябвало да улесни проникването на топли води от Атлантика в руската Арктика.
Но засега това не се случва, установиха руски учени. Причината е неизвестен досега механизъм за охлаждане на водата, свързан с образуването на морски лед.
Когато се образува лед, големи обеми сладка вода се отстраняват от морето, докато останалите води стават по-солени, по-плътни и по-тежки. Те поддържат ниски температури и се спускат, охлаждайки дълбоките слоеве по пътя си, включително атлантическите.
Именно този механизъм, отбелязват експертите, активно предотвратява разпространението на топлина от Атлантика към източните райони на руската Арктика от началото на този век.