Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Открит е нов обект в системата Kepler-51

4 декември 2024 г. в 16:33
Последно: 4 декември 2024 г. в 15:40

Учени от държавния университет на Пенсилвания и университета в Осака откриха четвърти обект в планетарната система Kepler-51, която преди беше известна със своите три планети с ултра ниска плътност, наречени superpuffs. Изследването е публикувано в The Astronomical Journal.

Новата планета, наречена Kepler-51e, вероятно влияе върху орбитите на други обекти в системата с гравитационното си привличане.

Нейното присъствие обяснява значителните вариации във времето за преминаване (TTV) на една от планетите в системата, Kepler-51d, която премина пред своята звезда два часа по-рано от предсказаното от моделите.

Такива планети със свръхниска плътност имат изключително ниска средна плътност, напомняща на захарен памук, благодарение на масивните атмосфери от водород и хелий.

За да открият новата планета, учените са използвали данни от телескопи, включително космическия телескоп James Webb, телескопите Apache Point и Palomar, както и архивирани данни от телескопите Kepler и TESS.

Те са наблюдавали транзити на планетите от системата и са записали отклонения от прогнозираното време, причинени от гравитационното влияние на други обекти.

Въз основа на анализ на данни учените са разработили модел, включващ четири планети, и са го потвърдили с нови наблюдения.

Според изчисленията Kepler-51e има маса, подобна на останалите три планети в системата и се намира в кръгова орбита с период от 264 дни.

Орбитата му е по-близо до звездата, отколкото обитаемата зона.

Въпреки че транзитът на Kepler-51e не е наблюдаван, гравитационните ефекти, открити от телескопи, силно подкрепят съществуването на планетата.

Добавянето на четвърта планета към модела промени представите за масите и свойствата на трите вътрешни планети на системата.

Тези планети се оказват малко по-масивни, отколкото се смяташе досега, но все още запазват статуса си на „суперпух“.

Категории на статията:
Вселена