Открита е една от най-бързо въртящите се неутронни звезди във Вселената
В съзвездието Стрелец е открита неутронна звезда, която се върти около оста си като прави 716 оборота в секунда.
Рекордната скорост я преръща в един от най-бързо въртящите се обекти, наблюдавани някога във Вселената.
Това откритие е направено от международен екип от изследователи, ръководени от учени от Техническия университет на Дания.
Изследователи от DTU Space към Техническия университет на Дания и техни колеги от други страни изследваха ултракомпактната двоична система 4U 1820–30 с помощта на рентгеновия телескоп NICER (NICER се намира на МКС и е оборудван със система за проследяване от датски специалисти).
Намира се на 27,4 хиляди светлинни години от Земята в кълбовидния клъстер NGC 6624.
Системата включва неутронна звезда и нейния спътник – както предполагат учените, бяло джудже, сравнимо по размер с нашата планета.
Звездата-компаньон обикаля около неутронната звезда на всеки 11 минути, най-краткият орбитален период от всяка известна двойна система.
Що се отнася до неутронната звезда, нейният диаметър е само 12 километра, а масата ѝ е 1,4 пъти по-голяма от масата на Слънцето.
Гравитацията на неутронната звезда изтегля материала от бялото джудже, което в крайна сметка води до мощен термоядрен изблик.
Силата на тези изблици често се сравнява с експлозиите на атомни бомби: за известно време яркостта на неутронна звезда се увеличава 100 хиляди пъти в сравнение с нашата звезда.
Астрономите са наблюдавали двойната система от 2017 г. до 2021 г. и през този период са регистрирали 15 подобни изблици. Един от тях показа честота от 716 херца – този показател съвпада със скоростта на въртене на неутронна звезда.
Друга неутронна звезда, PSR J1748-2446, се върти със същата честота – 716 оборота в секунда. Тя се намира в кълбовидния клъстер Terzan 5. Следователно, ако заключенията на екипа се потвърдят допълнително, тогава неутронната звезда в 4U 1820–30, заедно с PSR J1748-2446, ще се счита за най-бързо въртящата се.
Днес теоретичната граница за скоростта на въртене на неутронните звезди е около 730 херца, така че откриването на втора неутронна звезда с показател 716 херца може значително да разшири познанията за основните физични закони във Вселената.