Откритие: Планети без тектоника също могат да бъдат обитаеми
Много от новооткритите скалисти екзопланети имат значителна вътрешна топлина и им липсва движение на плочи.
Ново проучване, публикувано в Journal of Geophysical Research: Planets, установи, че такива светове вероятно имат топлинни канали, които насочват магмата към повърхността. Вероятният резултат е, че температурите на повърхността на такива планети могат да бъдат сравними с тези на Земята през най-горещите периоди, когато е започнала да се образува течна вода.
На Земята литосферните плочи плуват върху вискозен долен слой. В точките на срещане на плочите се образуват различни геоложки образувания, планини, вулкани…
Този процес е решаващ в еволюцията на живота на нашата планета.
Движенията на сушата създадават нови местообитания и изолирани популации, което позволява формирането на уникални екосистеми.
„Сблъсъците“ на плочите водят до образуването на планински вериги, които влияят на времето и климата.
Вулканичната дейност, свързана с движението на плочите, подобрява плодородието на почвата, насърчава растежа на растителността и освобождава газове, които помагат на планетата да регулира климата си.
Този процес също така частично предотвратява прегряването на вътрешната среда на планетата.
Твърди се, че без тектоника Земята би станала твърде гореща отвътре, за да се развият стабилни условия.
Авторите на новото проучване обаче показват, че планетите с високо вътрешно нагряване вероятно имат твърда мантия, докато кората остава предимно стабилна, като единственото възможно движение е тектониката на топлинните тръби, където част от вътрешната топлина се освобождава на повърхността, например под формата на вулканична дейност.
Екипът успял да моделира вероятния диапазон от повърхностни температури за различни видове планети и установил, че противно на очакванията, широк диапазон от вътрешни температури може да допринесе за благоприятни условия за обитаемост.