Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Отложили публикуване на откъс от Свещеното писание от I век

20 януари 2015 г. в 00:05
Последно: 19 януари 2015 г. в 22:38

Професор от Богословския колеж в Акадия (Уолфвил, провинция Нова Скотия, Канада), твърди, че сред папирусите, от които била направена маската на египетска мумия, е намерен фрагмент от Евангелието на Марк, написано преди 90 г. от н.е.

Ако това наистина е така, този обект ще стане най-ранният съхранил се текст от Свещеното писание. Проблемът е, че авторите на изследването засега не са представили никакви доказателства за своите твърдения пред научната общественост.

Статия за въпросното тайнствено изследване е публикувана в изданието Livescience.com.

Лицата на много египетски мумии са покрити с маски, направени по техниката папиемаше – ако фараоните можели да си позволят маски от злато, за повечето материали за маските служели папируси, пък и невинаги нови.

Учените смятат, че египтяните повторно са използвали папирусите за погребални маски с цел икономии, тъй като папирусите били скъпи. Съответно понякога техните текстове може да се прочетат и стават безценни източници.

В определен смисъл египтяните са спасили текстове, както средновековните монаси са спасявали текстовете на пергаменти, като изстъргвали горния слой на вече използван папирус и пишели отгоре – т.нар. палимпсест.

В последните години изследователите се научили да извличат от маските папируси, съхранили мастило и текст. При тази процедура погребалната маска се разрушава.

Крейг Евънс, професор по изучаване на Новия завет от Богословския колеж в Акадия, съобщил, че над извличането на папируси от погребални маски работи екип от тридесет учени. Те извлекли сто папируса и сред тях има един с текст от евангелието на Марк, датиран отпреди 90 година от н.е.

Датировката била направена с радиовъглероден анализ по изотопа въглерод С-14 с опора на изучаването на почерка и други документи, от които била направена маската. Всички известни сега записи на библейски текстове са датирани от II век, затова заявленията на проф. Евънс вдигнали много шум сред професионалистите.

Проф. Евънс е спуснал гъста мъгла над работата си по погребалните маски. Той твърди, че всички участници в проекта са подписали договор за запазване на тайна по изискване на притежателите на маските. Сред тези, които са предавали маски в Богословския колеж, има музеи, университети, частни лица.

Другата причина за мълчанието се криела в това, че учените не искали да публикуват откритието си, преди да бъдат  публикувани папирусите. Те се готвели да публикуват папирусите още през 2013 година, после през 2014-а, но публикацията се отложила за края на 2015 г.

Единствената причина, поради която Евънс все пак дал интервю и направил доклад, била в това, че още през 2012 година колегата му Даниъл Уолъс проговорил за открития откъс от Свещеното писание от I век.

Междувременно методът на извличане на папирусите, при което погребалните маски се разрушават, е критикуван от страна на археолозите. Британският археолог Пол Барфорд пуснал възмутен пост в блога си, където посочил несъответствия в обясненията на Евънс.

Роберта Маца, която се грижи за гръцко-римско-египетската колекция в Манчестърския музей, също в блога си се изказва скептично за твърденията на Евънс и ги характеризира като „псевдонаучни“.

Във всеки случай преди публикуването на папирусите не може да стане ясно какво в тази история с маските е истина, подкрепена с факти.

Категории на статията:
Синя луна