Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Откриха протеин, който възстановява ДНК след увреждане

16 август 2024 г. в 19:48
Последно: 16 август 2024 г. в 18:29

Изследователи от Западния университет в Съединените щати откриха протеин, който има безпрецедентна способност да предотвратява увреждане на ДНК. Това откритие има голямо значение за различни области, от медицината до селското стопанство.

Протеинът DdrC е идентифициран в обикновената бактерия Deinococcus radiodurans. Този микроорганизъм е известен със способността си да оцелява при екстремни условия като излагане на мощни дози радиация.

Изследванията показват, че Deinococcus radiodurans е способен да възстановява увредената ДНК.

Оказа се, че протеинът DdrC играе ключова роля в процеса на възстановяване.

Човешка клетка умира, ако има повече от две прекъсвания в целия милиард базови двойки геном. В случай на бактерии протеинът DdrC помага на клетката да възстанови стотици увредени ДНК фрагменти в един геном.

Учените са открили, че DdrC сканира ДНК за прекъсвания и когато бъде открит, се „затваря“ като капан за мишки. Това неутрализира щетите и предотвратява по-нататъшни щети.

Протеинът действа като малък „молекулярен фар“, сигнализирайки на клетката, че има увреждане и трябва да бъде поправено.

Необичайно е, че DdrC изпълнява функцията си сам, без да има нужда от други протеини.

Учените казват, че теоретично този ген може да бъде въведен във всеки организъм, било то растение, животно или човек. Това ще подобри ефективността на възстановяването на ДНК.

На следващ етап DdrC може да стане част от ваксина срещу рак, съобщава Nucleic Acids Research.

Категории на статията:
Медицина