Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пангея Проксима: Как може да изглежда Земята след 250 млн. години?

18 юли 2025 г. в 11:00
Последно: 18 юли 2025 г. в 11:58

Континентите на Земята сякаш са в постоянен цикъл на разделяне и сливане. В момента се намираме в междинна фаза след разпадането на Пангея преди около 175 милиона години.

Ако това е вярно, изглежда че Земята може отново да се превърне в суперконтинент след още 250 милиона години.

Повърхността на Земята може да изглежда твърда и непроменлива, но всъщност е в бавно, непрестанно движение.

Континентите, подобно на гигантски парчета от пъзел, лежат върху масивни тектонични плочи, които се движат по планетата в продължение на милиони години.

Тези плочи се изместват, сблъскват и раздалечават, разрушавайки стари суперконтиненти и създавайки нови в грандиозен, бавен цикъл.

През последните два милиарда години този цикъл на суперконтиненти е създал поне три големи суперконтинента: Колумбия, Родиния и Пангея.

Всеки от тях се е образувал в резултат на постепенното сблъскване на земни маси, които впоследствие са били разкъсани от същите тектонични сили, които са ги създали.

Ако настоящите тенденции се запазят, следващата глава от тази геоложка сага може да настъпи след около 250 милиона години, когато континентите отново се обединят в нов суперконтинент: Пангея Проксима.

Тази теория е предложена за първи път от американския геолог Кристофър Скотезе през 1982 г.

Първоначално той я нарича Pangea Ultima, което означава „последна Пангея“ – в чест на Пангея, суперконтинентът, съществувал преди 320 до 195 милиона години. По-късно обаче я преименува на Pangea Proxima, което означава „следваща Пангея“.

Скотезе твърди, че субдукцията на океанското дъно в Атлантическия океан ще доведе до сближаване на така наречения „Нов свят“ и „Стария свят“.

След 250 милиона години тази промяна ще създаде единна земна маса, състояща се от Америка, Африка и Евразия с малък океански басейн в центъра.

Австралия и Антарктида също ще бъдат притиснати, озовавайки се южно от основната част на суперконтинента.

Малко вероятно е хората да преживеят това сътресение, ако изобщо съществуваме дотогава, което също е малко вероятно.

Изследване от 2023 г. показва, че образуването на бъдещия суперконтинент ще направи Земята негодна за живот на сухоземни бозайници и вероятно ще доведе до масово измиране.

Повечето теории сочат, че тази обща картина е вярна: многобройните континенти на Земята бавно се сблъскват, образувайки гигантски суперконтинент.

Развитието на събитията обаче може да протече по различен начин.

Според един сценарий, всички континенти, с изключение на Антарктида, могат да се обединят около Северния полюс след около 200-250 милиона години, образувайки нов суперконтинент, наречен „Амасия“.

Като алтернатива, всички континенти могат да се обединят около екватора след около 250 милиона години, образувайки теоретичен суперконтинент, наречен „Аурика“.

В зависимост от това къде се намира континентът спрямо екватора на Земята, той може да окаже огромно влияние върху глобалния климат и този въпрос е изследван и от други учени.

Всъщност, точният състав на континентите на бъдещата Земя е много труден за предвиждане – повечето събития, които ще се случат след стотици милиони години, също са трудни за предвиждане.

Но какъвто и да е бъдещият сценарий, можем да бъдем сигурни, че ни очакват големи промени.

Категории на статията:
Свят