Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Парфюмът ще мирише още по-хубаво, когато се потим

6 април 2015 г. в 00:02
Последно: 6 април 2015 г. в 11:08

Отлична новина за пътниците в препълнения градски транспорт или любителите на физическото натоварване.

Ирландски учени от Лабораторията за йонни течности при изследователския център на Университета на кралицата в Белфаст са разработили уникална система, която освобождава повече аромат от парфюма при встъпване на субстанцията в контакт с влага. По такъв начин човек ще мирише по-приятно, когато потоотделянето му се усили.

Тази иновационна система била създадена с добавяне на аромата в йонна течност без миризма. „Парфюмираната йонна течност“ освобождава своя аромат при контакт с влага, така че колкото повече пот избива по кожата, толкова по-силен става ароматът на парфюма.

Освен това парфюмът може да неутрализира и неприятните миризми, отделяни от човека заедно с потта. Съединенията, които са отговорни за постепенно появяващия се отблъскващ аромат, се неутрализира от йонната течност. Веществата се присъединяват към нея и губят своята сила.

Постижението на ирландците има огромни финансови перспективи за изобретателите. Пред тях и бъдещите им партньори е огромен пазар на средства за лична хигиена. Изследователите сега си сътрудничат с парфюмерийни компании, за да уточнят редица идеи за продукти, които в крайна сметка скоро ще се озоват по магазините.

„Това е изключително значима разработка, която използва наскоро открития потенциал на йонните течности, а именно способността да освобождават материала в контролиран режим – коментира ръководителят на проекта д-р Нимар Гънартне. – Това свойство има голям пазарен потенциал, освен това то може да бъде използвано не само при производството на иновационни парфюми и козметични кремове, но и в други области на науката, за които бавното освобождаване на определени вещества може да бъде полезно.“

Научната статия на ирландките изследователи е публикувана в сп. Chemical Communications

Категории на статията:
Технологии