Първият етап на Руската орбитална станция е завършен „в метал“
Основният етап от сглобяването на конструкцията на първия модул на Руската орбитална станция (РОС) е завършен. Електрическите му изпитания ще започнат след една година.
Става дума за научно-енергиен модул (НЕМ), както следва от презентацията на Владимир Соловьов на общото събрание на Руската академия на науките (РАН). Според него дизайнът вече е създаден „в метал“.
Според общия график, одобрен на 2 юли тази година, модулът ще бъде първият, който ще излезе в ниска околоземна орбита – изстрелването му е насрочено за четвъртото тримесечие на 2027 г.
След това към него ще се присъединят модулите за универсален възел и шлюз, а в края на 2029 г. – и базовият. Тези модули, заедно с НЕМ, ще формират „ядрото“ на станцията. С това ще завърши първият етап от изграждането на РОС.
На втория етап, през 2032 г., комплексът ще бъде разширен с още два целеви модула.
Генералният конструктор разказа и за изстрелването на модернизираните транспортни товарни кораби „Прогрес-РОС“ към бъдещата станция.
Съдейки по слайда, представен в доклада, първите десет изстрелвания ще бъдат извършени от космодрума „Байконур“, а следващите – от „Восточный“.
Що се отнася до пилотираните полети до РОС, според Соловьов те ще продължат не повече от 11 месеца, докато експедициите до Международната космическа станция (МКС) могат да продължат до година или повече.
Това се дължи на по-високата доза радиация, която може да получи космонавт при полет в полярна орбита с наклон 96,8 градуса, в която ще работи руската орбитална станция.
Опитът от пилотирани полети, който ще бъде натрупан в РОС, ще създаде основата за бъдещи пилотирани полети в дълбокия Космос: до Луната, Марс и други небесни тела, където нивото на радиация е много по-висока, отколкото в околоземното пространство.