Първият руско-китайски сателит направи снимка на бреговата линия на Антарктика

Руско-китайският студентски сателит Дружба АТУРК, изстрелян през ноември 2024 г., направи първата си снимка, съобщиха от пресслужбата на Амурския държавен университет.
Изображението показва бреговата линия на покритата със сняг Антарктика. Устройството тества и работата на своя FM транспондер, като установи радиокомуникационен канал за потребителите.
Спътникът „ДРУЖБА АТУРК“ (ATURK – Асоциация на техническите университети на Русия и Китай) е създаден от студенти и докторанти на AmSU и Харбинския политехнически университет по програмата за развитие на сътрудничеството в областта на космическата дейност между Роскосмос и Китайската национална космическа администрация.
Апаратът беше изведен в ниска околоземна орбита на 5 ноември с помощта на ракетата-носител Союз-2.1б, която беше изстреляна от космодрума Восточний. В същия ден той се свърза с наземни станции в два университета.
Първите месеци от престоя му в Космоса бяха посветени на тестване на бордови системи: бяха проверени отделни модули, слънчеви батерии и други компоненти бяха коригирани. След това започна поетапната работа с полезния товар.
Специалистите тестваха технологична камера с ниска резолюция в орбита и получиха първото изображение.
Бордовият FM транспондер също беше включен няколко пъти по команда от Земята. Това позволи на потребители от цял свят, включително тези, които живеят в отдалечени райони, да се свързват с други любителски радиооператори.
След това ще бъдат извършени тестове на разработена от Китай камера с висока разделителна способност, която може да направи детайлна снимка на площ от 2,5 м от разстояние 500 км от повърхността.
Освен това ще бъде тестван и модулът Foton-Amur, създаден в Амурския държавен университет.
Основната му цел е да проучи влиянието на космическите условия върху работата на фотоелектрически преобразуватели, материалът за които (нанофилми) е създаден от млади изследователи от Лабораторията по повърхностна физика на Научния и образователен център на името на. К.Е. Циолковски.
Както по-рано съобщи Амурският държавен университет, данните, получени от апарата ДРУЖБА АТУРК, ще бъдат използвани както от китайската, така и от руската страна.

Сателитът ще може да наблюдава земеделски земи в Далечния изток, както и да проследява извънредни ситуации като горски пожари, в интерес на Министерството на извънредните ситуации.