Пентагонът налива пари в дизайн и производство на ДНК
Агенцията по перспективни отбранителни научноизследователски разработки на САЩ (DARPA), която се явява част от научното крило на Пентагона, ще вложи 32 млн. долара в изследвания по дизайн и производство на ДНК.
Независимо от уверенията за мирни цели на програмата финансирането, получено от Пентагона, предизвикало опасенията на някои американски учени.
Изследванията ще се провеждат в лабораторията „Леярната“ (The Foundry) – съвместен проект на Харвардския университет и Масачузетския технологичен институт, съобщава RT, като цитира Gizmodo.
Съоснователят на лабораторията Робърт Никол е пионер в областта на приложението на принципите на промишленото производство към изменение на ДНК. Технологията, която преди е прилагана при разшифроване на човешкия геном, сега може да чете гените на хиляди организми – от бактерии в земята до китове.
Точната последователност на ДНК ще бъде генерирана на компютър в своеобразен чертеж. След това последователността на гените ще бъде поставена в живи клетки и ще продължи своя растеж в тях.
„Хората използват дарове на природата, които притежават сложни химични структури. Преди нашите възможности по програмиране на живи клетки за възпроизвеждане на материали, напомнящи дърво или морски раци, но с нови свойства, бяха ограничени. Продуктите на синтетичната биология бяха ограничени до малки органични молекули. Искам да разширя границите на генното инженерство, за да притежава същите възможности, както и природата“, заявил Никол при откриването на лабораторията.
„Леярната“ си поставя за задача да реши тези научни задачи, с които не са се справили изследователските институти. Първите изследвания са проведени в рамките на проект по събиране на големи генетични системи и е получил финансиране в размер на 7 млн. долара.
В сътрудничество с датската компания DSM специалистите от лабораторията са създали 6 милиона нуклеотида на синтетична ДНК, което ще рече два генома на прости бактерии.
Сега, когато перспективността на изследванията в тази област е била доказана, научното крило на Пентагона е готово да продължи финансирането в по-големи размери.
Според твърденията на организаторите на проекта резултатите от изследванията ще бъдат използвани в медицината и селското стопанство. Смята се, че чрез обработката на гени ще може да се влияе на бактериалните процеси в растенията, като се намали необходимостта от торове.
Независимо от твърденията за мирни цели на програмата финансирането, получено от Пентагона, предизвикало опасенията на някои американски учени.
Професор Франсис Бойл, автор на закона за биологичния тероризъм от 1989 година, заявил през MWC News, че от времето на терористичните актове на 11 септември 2001 година САЩ са похарчили около 100 милиарда долара за разработката на биологично оръжие.