Петък, 13-и. 17 години до Апофис
Точното време до възможния апокалипсис, казват, вече се знаело до секунди. Петък, 13-и април 2029 г., 4,36 часа по Гринуич. Криещият в себе си енергия на хиляди атомни бомби астероид Апофис ще пресече орбитата на Луната и може да се устреми към Земята със скорост 45 000 километра в час.
„Това наистина е опасно за Земята, защото ако астероидът падне на нейната повърхност – а той ще пада със скорост, не по-малка от 16 км в сек, – то само от падането му отделената енергия ще бъде като от падането на хиляди атомни бомби, в атмосферата ще се вдигне огромно количество прах”, казва Михаил Прохоров от Държавния астрономически институт на Московския държавен университет.
Катастрофата ще се случи, ако космическият обект попадне в „гравитационна ключалка” (участък от космическото пространство, който е с малко по-големи размери от тези на астероида, но в който гравитацията е толкова силна, че може да отклони летящата скала от пътя й). Гравитацията на Земята ще обърне Апофис в опасна посока и планетата ще се окаже буквално на прицел в момента на следващото сближаване.
Учените търсят начин да спрат смъртоносния му път. Главната идея е да се промени орбитата му. Едни предлагат на повърхността на астероида да се установи ракетен двигател, други – да се отклони с удар от космически кораб, трети – да се изпрати мощен ядрен заряд, четвърти – астероидът да се отклони с ефекта на Ярковски, като се посипе с прах, която да промени албедото му. Но много учени смятат, че подобни мерки са безсмислени.
„Този астероид нищо не може да го спре, понеже има големи размери. Това е много опасно, тъй като ще засегне огромна територия, като на Тунгуска”, разказва Владимир Алексиев от Троицкия институт по иновационни и термоядрени изследвания.
Тексаският университет A&M и Изследователският център „Еймс“ на НАСА разработват метод за „меко извеждане“ на приближаващи се към Земята астероиди с опасна за човечеството орбита. В близките години се предвижда разработване на метода, а първата антиастероидна мисия може да започне през 2021 г. За първа „мишена“ ще им послужи Апофис.Изследователите смятат, че за да се повлияе на траекторията на астероида, е достатъчно да се промени неговото албедо (отражателната му способност). Специален космически апарат ще нанесе на повърхността на астероида тъмна и светла боя. Така астероидът ще започне да изпитва ефекта на Ярковски. Този ефект за първи път е формулиран от Иван Ярковски през 1900 г. и се състои в това, че едната страна на астероида се нагрява от слънчевите лъчи повече от другата. В резултат започва да действа естествена реактивна сила, постъпваща откъм нагрятата страна на астероида.Учените предлагат към опасния астероид да се изпрати сонда, която първо ще го изследва, а след това ще посипе повърхността му с прахообразно вещество. Така небесното тяло ще се отклони от опасната орбита. Този метод се смята за по-безопасен от изпращането на ракети с ядрени или обикновени бойни глави.
При сблъсък Апофис може да направи големи бели. Падането му ще обхване ивица от 50 километра, минаваща през Русия, Централна Америка и Атлантика – стотици градове са под заплаха от пълна разруха. Но дори да падне в океана, ще се образува кратер с дълбочина 3 и диаметър 8 километра, от който по всички страни ще се разбягат вълни цунами. В резултат например крайбрежието на Флорида ще попадне под удара на 20-метрови вълни.
Впрочем каменният къс, както твърдят учените, все пак ще прелети на 30 000 км покрай Земята. Но по-нататъшните ни срещи с него може да се окажат съдбоносни.
„Дори ако този сблъсък не се състои, при следващите си завъртания той ще продължава да се сближава със Земята и шансът след 50-150 години това да се случи остава”, сгъстява краските Михаил Прохоров.
В Русия вече разработват свой начин да предпазят планетата от апокалипсиса. Потенциалният враг трябва да се познава добре – затова на Апофис ще бъде изпратен т.нар. гравитационен трактор. Той ще изучава поведението на космическото тяло, неговия състав и ще се опита да отклони орбитата на астероида, за да се изключи и най-малката вероятност за сблъсък. Мисията е планирана за 2020 година.