Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Потвърдиха съществуването на две масивни екзопланети

6 февруари 2025 г. в 14:50
Последно: 6 февруари 2025 г. в 14:14

Международен екип от астрономи потвърди съществуването на две невероятно масивни екзопланети, едната от които изглежда кафяво джудже, а другата витае на тънката линия между неродена звезда и газов гигант.

Техният огромен размер се подчертава от изненадващо малката маса на родителските им звезди, пише Astronomical Journal.

С тяхна помощ обаче учените успяха да настроят и „калибрират“ самата методология за търсене на далечни светове.

Дори след като беше изведена от експлоатация от Европейската космическа агенция, космическата обсерватория Gaia продължава да играе жизненоважна роля в астрономическите изследвания.

Чрез проследяване на най-малките вибрации на милиони звезди в нашата галактика, тя събра уникално количество данни, които тепърва ще бъдат изучавани.

Именно благодарение на нейното изследване на небето екип от астрофизици успя да открие две наистина уникални екзопланети.

И то само въз основа на косвени признаци – микродвиженията на техните звезди.

Тъй като не говорим за традиционно проследяване на планети в момента на преминаването им пред диска на звездата (което е невъзможно, ако планетата не се върти в същата равнина като Земята), откритието изисква потвърждение с участието на наземни обсерватории.

Но спектрографът NEID, предназначен за високоточни измервания на радиални скорости, потвърди безупречността на работата на Gaia.

И двете намерени планети се оказаха изключително екзотични.

По-голямата от тях, строго погледнато, дори не е планета, а кафяво джудже – космическо тяло, заемащо междинно положение между планети и звезди. Те са способни да поддържат термоядрени реакции в своите дълбини, но са твърде слаби, за да постигнат постоянна светимост.

Точно такъв обект, наречен Gaia-5b, е открит на 134 светлинни години от Земята, в орбитата на звезда с доста ниска маса. Освен това, според учените, той е 21 пъти (!) по-тежък от Юпитер.

Що се отнася до Gaia-4b, тя е малко по-малка, но е пълноценна планета. Изглежда, че се доближава до границата на масата, която би я направила кафяво джудже. Така или иначе, това е един от най-тежките светове, откривани някога в близост до звезди с малка маса, и първата планета, открита от Gaia с помощта на астрометричния метод.

Категории на статията:
Вселена