Преди милиони години океаните на Земята са били зелени на цвят

Учените са открили зашеметяваща еволюционна тенденция. За нея пише в резултатите от ново проучване, проведено от международна група учени, ръководени от Таро Мацуо, астрофизик от университета Нагоя в Япония, пише Forbes.
Експерти твърдят, че ранната атмосфера на Земята е била доминирана от пара и въглероден диоксид, които са повлияли на цвета на водата в океаните.
Тези фактори са създали кисела среда и са ускорили изветрянето и ерозията на все още безплодната планета.
„Много желязо е било измито от водата. В зависимост от своя йонен заряд, разтвореното желязо причинява промени в цвета от кафяво до сиво и зелено. Разтворът вероятно е съдържал тривалентно желязо, което е довело до преобладаващо зеления цвят на океаните“, обясняват учените.
В тази среда еволюцията на фикобилиновите пигменти – фотосинтетичните пигменти на червените водорасли и цианобактериите – е имала смисъл, тъй като цианобактериите могат да събират светлинна енергия, която не се абсорбира от зелената вода.
Според учените зелените океани вероятно са съществували между три и 600 милиона години.
„По време на този огромен период цианобактериите са използвали слънчевата енергия, за да получат от водата водород и кислород. Тъй като желязото непрекъснато изчезва от океаните, те са започнали да променят цвета си и в крайна сметка станаха сини“, се казва в документа.
Изследователите посочват, че сините океани са благоприятни за водорасли, които използват хлорофил. Това е накарало зелените растения да претърпят еволюционни промени.