Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Превръщането на Марс в обитаем свят може би ще бъде по-лесно, отколкото сме си представяли

27 май 2025 г. в 12:20
Последно: 27 май 2025 г. в 11:11

Превръщането на Марс от безводна, леденостудена пустиня в свят, поне донякъде обитаем, може да не е толкова трудна задача. В това са убедени авторите на статия, публикувана в Nature Astronomy.

Ако им се доверим, още през този век на Червената планета може да се появят не само течна вода, но и първите организми.

Международен екип от астрономи твърди, че през последните години е постигнат значителен напредък в три области – нови методи за моделиране на климата, пробив в синтетичната биология и по-евтини космически технологии.

Освен това е известно със сигурност, че Марс има запаси от вода (включително под формата на лед) и сложни съединения в почвата. Те биха могли да се превърнат в отлична основа за живот, ако температурата на планетата може да се повиши с поне 30°C.

Изследователите отбелязват, че сега съществува цял арсенал от технически решения за подобно нагряване.

Те вярват, че предвид намаляването на разходите за изстрелване, ще бъде възможно да се доставят необходимите материали на Червената планета и радикално да се промени климатът ѝ през настоящия век.

Това означава, че през следващите няколко десетилетия е възможно да се постигне топене на полярните шапки на Марс и заселването му от първите екстремофилни организми.

След като положат основите на нова екосистема, ще бъде възможно да се въведат допълнителни видове в нея.

Което ще предизвика каскада от необратими трансформации, наречени екологична сукцесия.

В резултат на това, според изчисленията на авторите на статията, използвайки съществуващите методи, ще бъде възможно да се постигне появата на Марс на атмосфера със съдържание на кислород около 100 mbar.

Това ще позволи на хората да ходят по повърхността без скафандър (разбира се, ако проблемът с космическата радиация може да бъде решен по някакъв начин).

Разбира се, подобен проект не само повдига редица етични въпроси, но и би изисквал огромни разходи. Но по принцип това е напълно осъществимо дори при сегашното ниво на технологиите.

Категории на статията:
Слънчева система