Причината за изчезването на галактиките е потвърдена
Международен екип от изследователи, използващи космическия телескоп James Webb, потвърди теорията, че активността на свръхмасивни черни дупки може да е причина за спиране на образуването на звезди в галактиките.
Резултатите от изследването са публикувани в списание Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).
Еволюцията на галактиките и причините за тяхното изчезване са сред ключовите проблеми, интересуващи съвременната астрономия.
Гигантските елиптични галактики са съставени главно от стари звезди, което показва, че образуването на нови звезди спира рано, в зората на тяхното развитие.
Според теорията активността на свръхмасивни черни дупки, разположени в ядрата на галактиките, може да играе важна роля в този процес, като потиска образуването на звезди чрез въздействие върху околната среда.
Първоначалните наблюдения са направени спомощта на телескопа Subaru, който записа формиращите се протоклъстери на галактики, съществували преди около 10 милиарда години.
В тези региони са открити галактики, някои от които продължиха активно да образуват звезди, докато други започнаха да се развиват в гигантски елиптични галактики.
Телескопът показа, че почти половината от галактиките в тези зони съдържат активни свръхмасивни черни дупки, но резолюцията на данните не позволява ясна връзка между активността на черните дупки и образуването на звезди.
Нови наблюдения, използващи James Webb, предоставиха карти с висока разделителна способност на масивни галактики в протоклъстера Spiderweb.
Тези карти позволиха да се проучи в детайли разпределението на звездите и да се оцени активността на свръхмасивните черни дупки.
Благодарение на високата точност на данните стана възможно директното сравняване на характеристиките на галактиките с различни нива на активност на черните дупки.
Анализът показа, че галактиките с активни черни дупки са спрели да образуват звезди, докато тези с неактивни черни дупки продължават.
Тези резултати подкрепят хипотезата, че активните черни дупки играят ключова роля в потискането на образуването на звезди, като влияят върху охлаждането на газа, а оттам и на образуването на нови звезди.