Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Природата ни обявява глобална война

28 октомври 2024 г. в 14:50
Последно: 28 октомври 2024 г. в 14:50

Природата е обявила глобална война на човешката раса и според всички оценки тя ще излезе победител, ако не се опомним, предупреждава биологът Альоша Дуплик от Института за околна среда и природа на Хърватия.

Нашата екосистема е все по-застрашена от опасни инвазивни видове заради глобалното затопляне.

Последствията са очевидни от десетилетия на територията на Хърватия. Особено по морето и крайбрежието, където екосистемата очевидно се променя, казва експертът.

Флората и фауната от топлите морета навлизат в Адриатическо море, а някои видове, които считаме за местни, напускат местообитанията си и завладяват други райони поради неблагоприятните климатични условия.

Дюплик казва, че настоящата ситуация е особено благоприятна за разпространението на тропически и субтропични видове.

„В Средиземно море имаме непрекъснат приток на видове от Червено море. Наричаме ги мигрантите от Лесепс, на името на френския инженер Фердинанд де Лесепс, който планира и ръководи изграждането на Суецкия канал. Първоначално видовете Lesepsia останаха около Израел, тоест южната част на Средиземно море, но тъй като цялото Средиземно море започна да се затопля през последните десетилетия, те започнаха бързо да се разпространяват и някои от тях бяха наблюдавани и в Адриатическо море. Най-известният от тези видове е огнената риба или лъвът“.

Днес тази риба може да се види близо до Задар, а се очаква да мигрира на север през следващите години.

Това е хищник, който заплашва местните видове, изключително адаптивна риба, която представлява голяма заплаха за скаридите и ракообразните.

За щастие, тя е годна за консумация и има изключително висококачествено месо. В Кипър тези видове риба съставляват 60 процента от риболовния улов, което показва какъв подарък могат да направят на рибната популация, предупреждава Дуплик.

Също така наскоро в адриатическите води се появи риба фуга, която се счита за специален гурме специалитет в Япония, но е толкова отровна, че се приготвя от специално обучени готвачи в Страната на изгряващото слънце. Съдържа токсин, който е 100 пъти по-силен от цианкалия.

Засега в Адриатика се ловят само няколко екземпляра годишно, но има основателен страх от разпространението ѝ.

Въпреки че морската екосистема, поради глобалното затопляне, се променя по-драматично от сухоземната, на територията на континентална Хърватия са наблюдавани повече от 900 чужди вида.

Има промени в състава на пасищата, особено планинските пасища, които са адаптирани към по-ниски температури, така че липсата на сняг води до издигане на равнинни растителни видове към планинските върхове.

Pixabay

Земните пчели са застрашени, но пък си имаме тигров и японски комар, някогашни екзотични видове. Друг пример е азиатският стършел, който е голяма заплаха за медоносната пчела, казва Дуплик, защото дузина от тях могат да убият пчелна колония от 10 000 индивида за няколко часа.

Наскоро в Германия се появи популация от северноафрикански мравки, които представляват сериозна заплаха за инфраструктурата там, защото създават големи местообитания под земята.

Северноафриканските мравки може скоро да се появят и при нас, особено след като са се адаптирали добре към европейските климатични условия, а допълнителен проблем е, че образуват супер колонии, които могат да изтласкат нашите видове мравки, които са важни за качеството на почвата, семената и т.н., казва още експертът.

Засега все още можем да се радваме, че папагалите, които установиха популации в Брюксел, Рим, Испания и Португалия, не са достигнали до нас, пише „Индекс“.

Категории на статията:
Природа