Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проби от астероида Рюгу потвърждават наличието на солена вода

17 февруари 2025 г. в 17:10
Последно: 17 февруари 2025 г. в 17:10

Пробите, върнати на Земята от астероида Рюгу, продължават да вълнуват учените: екип от японски изследователи откри в тях следи от редица минерали, които са изключително необичайни за космическата среда (например натриев карбонат).

Взети заедно, те предполагат, че върху обекта, от който някога се е откъснал Рюгу, е имало течна и солена вода.

Рюгу е небесно тяло с диаметър 900 метра, към което японската изследователска сонда Хаябуса-2 се насочи в средата на 2010 г. Няколко години по-късно сондата успя не само да извлече много голямо количество скала от астероида, но и да го достави на Земята в запечатана капсула.

И въпреки че японските учени в крайна сметка не успяха да предотвратят замърсяването на извънземни проби от местни микроби, реголитът все още служи като източник на нови открития.

Последното от тях е направено сравнително наскоро: изследователи от университета в Киото откриха следи от няколко минерални соли в почвата на далечния обитател на астероидния пояс.

На първо място, става дума за халит, натриев карбонат и няколко съединения на същия редкоземен метал със сяра.

Самият факт, че тези минерали са съществували достатъчно дълго, за да попаднат в ръцете на учените, е изненадващ. Но в действителност нещата са още по-интересни.

Факт е, че при земни условия тези минерали лесно се разтварят във вода и след това се утаяват под формата на кристали, когато водата се изпари. Но за метеоритите подобни процеси са, меко казано, нехарактерни. Въпреки това, като се има предвид, че Рюгу сега се смята за фрагмент от много по-голямо родителско тяло, нещата започват да си идват на мястото.

Този родителски обект, който е съществувал преди повече от 4,5 милиарда години, може да поддържа „положителна“ температура поради реакции на радиоактивно разпадане в неговите дълбини. Именно в него са били разтворени минералите, които сега учените наблюдават под формата на едва забележими утайки.

Остава въпросът как точно първоначалното космическо тяло е загубило водата си и след това се е разцепило, пише Nature.

Изследователите предполагат, че проблемът може да е в пукнатините, които постепенно разкриват малки запаси от вода, разположени вътре.

Категории на статията:
Орбита