Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пробив в квантовата физика: откриха нови състояния на материята

19 август 2024 г. в 19:30
Последно: 19 август 2024 г. в 18:12

Физици от държавния университет на Джорджия, САЩ, са открили нови състояния на материята в двумерна плоска система.

Те са изследвали такова сложно явление като фракционния квантов ефект на Хол (FQHE) и са направили важно откритие.

Според авторите на изследването, откритието предлага ново разбиране за квантовите системи, пише Interesting Engineering.

Физиците са открили неочаквано поведение на DQHE състоянията, когато е бил приложен допълнителен ток.

Експертите са наблюдавали нови състояния на материята при температури, близки до абсолютната нула, тоест минус 273 градуса по Целзий. Имало е и изключително силно магнитно поле, 100 хиляди пъти по-силно от това на Земята.

В света на FQHE частиците могат да имат дробни заряди и да действат по изненадващи начини, които противоречат на класическата физика.

Според учените изследването на фракционния квантов ефект на Хол е основното направление на съвременната физика на кондензираната материя.

Факт е, че частиците в двуизмерна плоска система могат да имат много „личности“.

Изследванията в тази област са в основата на технологии, които хората използват всеки ден. Говорим за смартфони, компютри и соларни панели.

Физиците са използвали полупроводникови компоненти, направени от галиев арсенид и галиев алуминиев арсенид, за да създадат двуизмерна система, която позволява на електроните да се движат свободно.

Това откритие предполага съществуването на напълно нови състояния на материята.

Резултатите от изследването не само оспорват съществуващите теории, но предполагат хибриден произход за наблюдавания неравновесен фракционен квантов ефект на Хол във възбудено състояние.

Това откритие може да има големи последици за квантовите изчисления и науката за материалите.

Учените са уверени, че тази работа може да разкрие по-сложни аспекти на квантовите системи и да допринесе значително за технологичния прогрес.

Категории на статията:
Физика