Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проект за милиарди долари: Защо в Европа строят град от дърво

22 юли 2025 г. в 11:42
Последно: 22 юли 2025 г. в 10:53

Град на бъдещето се ражда в покрайнините на Стокхолм – не от стомана и бетон, а от дърво. Шведската компания Atrium Ljungberg инвестира цели 12 милиарда шведски крони (около 1,25 милиарда долара) в създаването на най-големия проект за дървени сгради в света.

Причината е, че дървените сгради допринасят за намаляване на емисиите на парникови газове в строителния сектор.

Новият градски квартал „Сикла“, разположен южно от центъра на столицата, се строи с помощта на кръстосано слепена дървесина (CLT) и ще заема площ от 250 000 квадратни метра.

Дървесината се използва във всички части на конструкцията – от подове и стени до носещи елементи.

От индустриална зона до символичен град на устойчивостта

Бившата индустриална зона на „Сикла“, известна с производството на дизелови двигатели, сега се трансформира в модерен квартал с дървени жилищни сгради, офиси, училища и магазини.

Съществуващите по-стари сгради няма да бъдат събаряни – някои от тях вече са превърнати в библиотеки и кина, а новите сгради ще се впишат в съществуващата градска структура.

Ръководителят на отдела за бизнес развитие на компанията, Хокан Хиленгрен, казва, че проектът има ясна цел – да покаже как изглежда едно устойчиво градско бъдеще.

Той посочва, че строителният сектор произвежда до 37% от световните емисии на парникови газове, което означава, че тази индустрия има най-голям потенциал за промяна.

Дърво вместо бетон: По-малко емисии, повече гори

Многобройни проучвания потвърждават предимствата на дървеното строителство. Според американско проучване от 2024 г. дървените сгради произвеждат 81% по-малко емисии на парникови газове в сравнение с бетонните и 76% по-малко от стоманените конструкции.

Не е случайно, че Швеция е начело на тази промяна – цели 70% от територията ѝ е покрита с гори, а дървесината се използва в строителството от десетилетия.

Архитектът Оскар Норелиус от студиото White Arkitekter, който работи по проекта, посочва, че шведите имат дълбока културна връзка с гората: „Тя е нашето пространство на мир, енергия и идеи, но също така и фундаментална икономическа суровина.“

Дървени небостъргачи и гъвкави пространства

Норелиус вече има опит в изграждането на големи дървени конструкции – той е автор на Sara Kulturhus, двадесететажна сграда в Северна Швеция, която съдържа галерии, музей, библиотека и хотел с 200 стаи.

Тази сграда промени възприятието за дървото в индустрията, което все повече се разглежда като вдъхновение в архитектурата, а не като пречка.

В новия квартал „Сикла“ първият блок от 80 апартамента, наречен „Дистрикт 7“, ще бъде завършен до края на 2025 г.

Планът е до 2027 г. да бъдат построени около 2000 допълнителни апартамента, а сградите ще бъдат гъвкаво проектирани – апартаментите могат да бъдат преустроени в офиси, ако е необходимо, което ще им даде „втори живот“.

Хората обичат дървото и буквално го прегръщат

В допълнение към функционалните и екологичните си предимства, дървото предизвиква и емоционална връзка.

Посетителите на Sara Kulturhus бяха видени да прегръщат дървените колони и архитектите очакват подобни реакции в „Сикла“.

Откритата дървена конструкция, включително инсталации като вентилация и тръби, придава на пространството усещане за топлина и откритост.

По-бързо строителство и по-висок наем

Въпреки че бетонната подова плоча е средно с 20% по-евтина от дървената, строителството с дърво е значително по-бързо.

Това означава, че апартаментите и търговските помещения са готови за нанасяне и отдаване под наем по-бързо.

Хиленгрен вярва, че естетическата стойност и устойчивостта също ще увеличат пазарната привлекателност.

Въпреки проблемите на пазара на недвижими имоти, които засегнаха Швеция през 2023 г. поради покачващите се лихвени проценти, инвеститорите са оптимисти.

С отлични транспортни връзки и визия за изграждане на устойчиво бъдеще – дървеният град на Стокхолм може да се превърне в символ на нова ера в европейската архитектура.

Не е ясно обаче как стои въпросът с евентуални пожари, особено в климат, в който високите температури стават все по-често явление…

Категории на статията:
Свят