Пустинята Атакама в Чили се обагри в цветове
Свидетели сме на изключително рядко явление. След дъжд най-сухата пустиня на планетата беше покрита с бели и лилави цветя.
Последният път, когато наблюдавахме подобно зимно цъфтене в Атакама, бе преди около 10 години.
Атакама е наричана „цъфтящата пустиня“, защото устойчивите семена и луковици издържат дълго време на суровите климатични условия, за да зацъфтят на всеки няколко години. През пролетта. А сега се случва през зимата…
Феноменът, който не е наблюдаван през този сезон от 2015 г., изненада туристите и жителите на близките градове.
„11-12-те милиметра дъжд (паднали през април), заедно с ниските облаци, които са много чести в региона и навлажняват повърхността всяка нощ, са допринесли за активирането на растенията“, коментира пред АФП Сезар Писаро, ръководител на отдела за опазване на биоразнообразието в Националната горска служба на Чили.
И допълва, че явлението няма нищо общо с така наречената „цъфтяща пустиня“, която се появява през пролетта в северното полукълбо.
Тогава цветовете са върху площ от около 15 000 кв. км. Сега цветята красят около 300-400 квадратни километра.
Има и друга разлика. Когато „цъфтящата пустиня“ е в разгара си, цъфтят повече от 200 растителни вида. В момента основното цвете е виолетов вид, който почти не се нуждае от вода и предпочита песъчливи терени. Има и бели цветове.
Някои коментират, че може би има някаква връзка с феномените Ел Ниньо и Ла Ниня.
Във всеки случай спектакълът е необикновено красив.
Крехката екосистема се е ползвала с известна защита, включваща забрана за преминаване на МПС. Въпреки това, шофирането в района не било необичайна гледка, както и брането на цветя от трафиканти на ендемични видове и от туристи.
На 2 октомври 2022 г. президентът на Чили обяви, че районът ще бъде превърнат в национален парк, така че природният феномен да бъде защитен.