Радарните системи от летищата насочват извънземни към планетата ни

Ново проучване установи, че радарните системи, използвани от граждански летища и военни операции, могат потенциално да разкрият съществуването на Земята пред „извънземни наблюдатели“.
Радарните системи излъчват електромагнитни сигнали, които могат да пътуват в Космоса и да бъдат засечени от мощни радиотелескопи, заявяват изследователи.
Те представиха свое изследване на Националната астрономическа конференция 2025 на Кралското астрономическо дружество (RAS) в Дърам, Англия.
Изследването симулира как радарните сигнали от летища като Хийтроу в Лондон и международното летище JFK в Ню Йорк се разпространяват в Космоса. И как могат да бъдат засечени от близките звезди като звездата на Барнард и AU Microscopii.
Според НАСА, звездата на Барнард, която е на разстояние по-малко от шест светлинни години, е „най-близката до нашето слънце единична звезда и най-бързо движещата се“.
Междувременно AU Microscopii е сред най-младите планетарни системи, наблюдавани някога от астрономите. Тя се намира на разстояние по-малко от 32 светлинни години от Земята.
„Нашите открития сочат, че радарните сигнали, произвеждани непреднамерено от всяка планета с напреднала технология и сложна авиационна система, могат да действат като универсален знак за интелигентен живот“, заяви в изявление ръководителят на проучването и астрофизик Рамиро Сайде от университета в Манчестър.
Тези сигнали могат да бъдат достатъчно силни, за да бъдат уловени от мощни телескопи.
Ако извънземният живот съществува в радиус от 200 светлинни години, и разполага с напреднала технология, той може да бъде в състояние да засече тези сигнали.
Това непреднамерено излъчване на сигнали може да служи и като универсален знак за наличието на разумен живот.
Т.е. то може да помага на астрономите да се фокусират върху правилното търсене на извънземни цивилизации.
В проучването се отбелязва, че военните радарни сигнали са по-фокусирани и насочени. Те създават „фароподобни“ лъчи, които обхващат пространството.

„Като научим как нашите сигнали пътуват през Космоса, получаваме ценна информация за това как да защитим радиоспектъра за комуникации и да проектираме бъдещи радарни системи“, обяснява проф. Майкъл Гарет, съавтор на статията и астроном от Манчестър.
„Методите, разработени за моделиране и откриване на тези слаби сигнали, могат да се използват и в астрономията, планетарната отбрана и дори в наблюдението на въздействието на човешката технология върху космическата ни среда.“
„По този начин нашата работа подкрепя както научното търсене на отговор на въпроса „Сами ли сме?“, така и практическите усилия за управление на влиянието на технологията върху нашия свят и отвъд него.“, казва още Саид.